AIFC: nové poznatky o “zelených obligáciách”

NUR SULTAN – Zástupcovia Centra zeleného financovania Astanského medzinárodného finančného centra (AIFC) sa zúčastnili prvého seminára v Kazachstane venovaného téme zelených dlhopisov.

Tento seminár usporiadal RAEX-Europe, nezávislá európska ratingová agentúra, ktorá je súčasťou medzinárodnej skupiny RAEX a má viac ako 20 rokov skúseností v ratingovom a analytickom priemysle. Agentúra prideľuje klasické úverové ratingy v medzinárodnom meradle a tiež ratingy iné ako ESG, napríklad environmentálne, sociálne a podnikové. Spoločnosť RAEX-Europe tiež vydáva hodnotenie a overovanie ESG pre zelené dlhopisy. Zástupcovia Centra zeleného financovania Manas Gijduaniev a Nagima Ayubaeva informovali účastníkov seminára o jeho aktivitách a dosiahnutých výsledkoch, hovorili o zelených dlhopisoch a súvisiacich službách, ako aj o výhodách platformy AIFC pre účastníkov trhu. Osobitná pozornosť sa na seminári venovala debutovej emisii zelených dlhopisov na burze AIFC, ktorá sa konala 11. augusta 2020.

Medzinárodné finančné centrum v Astane (AIFC) vzniklo z iniciatívy prvého prezidenta Kazašskej republiky – Nursultana Nazarbajeva v rámci Ľudového plánu „100 krokov k implementácii piatich inštitucionálnych reforiem“.

Dňa 2. júla 2020 prijali  v rámci zasadnutia riadiacej rady AIFC  stratégiu rozvoja finančného centra do roku 2025. V súlade s ním je víziou AIFC stať sa popredným medzinárodným finančným centrom v regióne vrátane Strednej Ázie, Kaukazu, krajín Euro-ázijského ekonomického spoločenstva, západnej Číny, Mongolska a východnej Európy. Poslaním AIFC je prispievať k udržateľnému dlhodobému rozvoju regiónu. Ako poznamenáva prezident Kasym-Žomart Tokajev, „AIFC so svojimi jedinečnými schopnosťami môže pôsobiť ako univerzálna platforma spájajúca krajiny tohto regiónu.“ Medzi strategické smery udržateľného rozvoja AIFC patrí rozvoj obehového hospodárstva, finančné technológie a „digitálne finančné centrum“.

Klimatické dlhopisy, známe aj ako zelené dlhopisy, sú finančné nástroje s pevným výnosom (dlhopisy) , ktoré majú pozitívny prínos pre životné prostredie a/alebo klímu. Riadia sa zásadami zelených dlhopisov, ktoré uviedlo Medzinárodné združenie kapitálového trhu, a ktorých výnosy z emisie sa majú použiť na vopred špecifikované typy projektov.

Líšia sa od dlhopisov trvalej udržateľnosti v tom, že tieto dlhopisy musia mať aj pozitívny sociálny dopad a to, že jednoducho majú pozitívny vplyv na životné prostredie