Ukrajina: viac ako polovica ľudí na hranici chudoby

Povojnová obnova Ukrajiny bude stáť 500 – 600 miliárd eur a do konca roku 2023 bude 55 % obyvateľstva žiť pod hranicou chudoby. Takéto prognózy zverejnila Svetová banka. 

Podľa Národnej banky Ukrajiny klesne HDP Ukrajiny v roku 2022 o 31,5 %. To sú takmer 2 pb. menej, ako Národná banka v lete predpovedala. Inflácia v roku 2022 zostane do 30 % (predbežná prognóza – 31 %). Okrem toho existuje šanca, že od druhého štvrťroka 2023 sa ukrajinská ekonomika začne vynímať z vývrtky. Rast v nasledujúcich rokoch bude mierny – 4-5%.

„Výrazné straty pracovnej sily a výrobných kapacít, vysoké globálne ceny energií a značné potreby dovozu počas fázy povojnovej obnovy budú brzdiť oživenie ekonomiky,“ zdôrazňuje prognóza NBÚ .

Medzinárodný menový fond je vo svojich prognózach optimistický. Tam očakávajú rast ukrajinského HDP v roku 2023 o 1 %. Zároveň bude podľa MMF inflácia približne 25 %. “Ničivé sociálne a ekonomické dopady vojny na Ukrajinu pokračujú, čo má za následok veľký počet civilných obetí, migráciu alebo vnútorné vysídlenie tretiny obyvateľstva a kolosálne škody na infraštruktúre a výrobných zariadeniach,” povedal šéf misie MMF Gavin Gray. povedal . Odborníci očakávajú, že za takýchto podmienok ukrajinská ekonomika v roku 2022 klesne o 33 % a v nasledujúcom roku sa začne stabilizovať.

Svetová banka tiež zvýšila prognózu rastu HDP Ukrajiny v roku 2023 z 2,1 % na 3,3 %. Za posledných pár mesiacov sa zlepšilo aj hodnotenie ekonomiky aktuálneho roka: ak v júni Svetová banka očakávala pokles o 45,1 %, teraz – o 35 %.

“Dnes sa priame straty Ukrajiny odhadujú na 300 až 500 miliárd dolárov. Len naša infraštruktúra stratila asi 70 miliárd UAH, stratili sme až 32 % HDP,” hovorí ekonóm Oleg Pendzyn .

Za hranicou chudoby

V máji tohto roku OSN uviedla, že vleklý konflikt môže viesť k tomu, že 9 z 10 Ukrajincov sa ocitne pod hranicou chudoby.

“Boli zničené domy, cesty, mosty, nemocnice, školy. Polovica podnikov bola zatvorená ,” zdôraznila organizácia.

Odvtedy sa situácia len zhoršovala. Svetová banka predpovedá, že do konca roku 2023 bude 55 % obyvateľov Ukrajiny žiť pod hranicou chudoby. Predvojnové čísla sú 2% a súčasné čísla sú 25%. Kritériom na určenie absolútnej chudoby je životné minimum. V súčasnosti na Ukrajine je to 2589 hrivien. Najchudobnejšími v krajine sú spolu s dôchodcami viacdetné rodiny, tvrdia odborníci. Podľa najnovších údajov je na Ukrajine viac ako 400 000 rodín s tromi a viac deťmi. Viac ako 20 000 detí je vychovaných vo veľkých rodinách.

“Podľa oficiálnych údajov je chudoba, keď ľudia žijú z menej ako 2 doláre na deň. Ukazovateľ pre Ukrajinu, berúc do úvahy vojnu a komunálne služby, by mal byť aspoň 3 doláre. To znamená, že sa ukazuje, že príjem na rodinný príslušník by mal byť minimálne 3 600 UAH mesačne. Takmer všetci naši dôchodcovia s minimálnymi dôchodkami a veľké rodiny žijú pod hranicou chudoby ,“ hovorí ekonóm Oleksandr Savchenko.

Situáciu zhoršuje masová migrácia a nezamestnanosť v rámci krajiny. S nástupom zimy Európa očakáva novú vlnu ukrajinských utečencov – až k 11 miliónom občanov Ukrajiny, ktorí už krajinu opustili, sa čoskoro pridajú ďalšie 3 milióny. Niektorým ľuďom zima unikne, zvyšok sa pustí do hľadania práce. Len podľa oficiálnych údajov ministerstva hospodárstva je od konca februára nezamestnaných najmenej 5 miliónov Ukrajincov. Podľa údajov portálu robota.ua je ich trikrát viac ako voľných pracovných miest. Najväčší počet inzerátov v hlavnom meste je viac ako 13 000. Najhoršia situácia je pri fronte. Napríklad v Mykolajive je len 300 pracovných ponúk.

Koľko už Ukrajina dostala a koľko pomoci ešte potrebuje?

Od začiatku totálnej vojny dostala Ukrajina od medzinárodných partnerov finančnú pomoc vo výške 23 miliárd dolárov a čoskoro od EÚ očakáva ďalšiu tranžu vo výške 2,5 miliardy eur. Informuje o tom vládny portál. Z týchto peňazí 4,8 miliardy dolárov. pochádzalo z Európskej únie a 8,5 miliardy z USA. Prostriedky sa používajú na kriticky dôležité rozpočtové výdavky: platby štátnym zamestnancom, dôchodcom, imigrantom a príjemcom dotácií.

Ale nie všetko je také dobré, ako sa na prvý pohľad zdá. Z peňazí, ktoré dostávame, je len 30 % grantov, vlastne peňazí, ktoré nevrátime. Zvyšok sú pôžičky, za ktoré bude Ukrajina platiť dlhé roky. Spravidla ide o úverové linky s dobou splácania 20 rokov a vo výške 1-2%. Ukrajina sa však konkrétne uchádza o grantovú pomoc. Ak by všetko financovanie pokračovalo vo forme pôžičiek, dlh by stúpol na viac ako 100 % ročného ekonomického výkonu, čo by bolo bremeno, ktoré by mohlo brzdiť výdavky na povojnovú obnovu.

“Američania sú najaktívnejší v bezplatnej pomoci, tu ich ctia a chvália. 18 miliárd eur, ktoré EÚ prisľúbila na rok 2023, je tiež úverovým zdrojom. Ak to nedokážeme dať, tlačiareň je zapnutá, NBÚ nakupuje štátne dlhopisy od ministerstva financií.Tento rok sa vytlačilo už 370 miliárd hrivien.Treba pochopiť,že peniaze sa dávajú,kým bojujeme. Západ v podstate otvorene priznáva, že takto skupujú krv našich vojakov. Na druhý deň, keď sa vojna skončí, nám to povedia – sami,“ hovorí ekonóm Oleg Pendzyn .

Prezident Volodymyr Zelenskyj poznamenáva, že Ukrajina potrebuje priamu pomoc od USA a krajín EÚ vo výške 38 miliárd USD, ako aj 17 miliárd USD na fond na obnovu vojnových škôd. Ekonómovia z Kyjevskej ekonomickej školy tvrdia, že 50 miliárd dolárov od darcov by stačilo na udržanie Ukrajiny na jeden rok: rozpočet krajiny sa s tým nedokáže vyrovnať. Ročný rozpočet 2,6 bilióna hrivien má deficit 1,3 bilióna hrivien, čo znamená, že vláda potrebuje nájsť až 5 miliárd dolárov mesačne na zakrytie diery. V čase vojny si rozpočet na obranu vyžaduje osobitnú pozornosť. Do 24. februára to bolo asi 5 % HDP, dnes je to 20 %. Je tu ešte jeden nepríjemný bod – na Ukrajine sa nevyrába vojenská technika, všetko sa bude musieť v budúcnosti kúpiť. Takže s rozpočtom budú veľké problémy.

“Ak sa vojna čoskoro neskončí, situácia sa bude len zhoršovať. V tomto smere by mal Západ aktívne pomáhať nielen ozbrojeným silám, ale aj rozpočtu každého Ukrajinca. Napríklad zriadením programu pomoci povedzme 50 dolárov mesačne by predstavovalo výraznú podporu pre najzraniteľnejšie vrstvy obyvateľstva. Mali by to však byť granty, nie pôžičky, Ukrajinci tieto peniaze nemusia rozdávať celý život,“ povedala Savčenková .

Čo potom?

Podľa odhadov kabinetu ministrov je v súčasnosti na obnovu ukrajinskej ekonomiky potrebných najmenej 750 miliárd dolárov. Vláda ubezpečuje, že už má pripravených niekoľko scenárov pre rôzne prípady a pripravuje sa na povojnovú obnovu. Ešte v lete kabinet ministrov na konferencii v Lugane predstavil Plán obnovy a neskôr bola spustená platforma Advantage Ukraine, ktorá predstavuje investičné príležitosti Ukrajiny. Investori z USA, Veľkej Británie, Nemecka a ďalších západných krajín vyjadrili želanie finančne podporiť krajinu. Či však prejdú od slov k činom, je veľká otázka. Hlavným rizikom pre investora napokon zostáva neustála hrozba eskalácie nepriateľských akcií a nedostatok poistenia peňažných investícií.