Funkcionárov Európskej únie obviňujú z úplatkov

BRUSEL- Belgická polícia vyšetruje šesť ľudí, ktorí sú podozriví z toho, že dostali úplatky od štátu Katar. 

V súvislosti s korupčným škandálom v Európskom parlamente (EP) belgické úrady obvinili štyroch podozrivých a vydali zatykač na ich zatknutie. “Obvinení sú z účasti na zločineckej organizácii, prania špinavých peňazí a korupcie,” uviedla prokuratúra vo vyhlásení zverejnenom v nedeľu 11. decembra v Bruseli.

Prokurátor neuvádza mená obvinených, ale ako píše AFP s odvolaním sa na partnera v justícii, je medzi nimi aj grécka europoslankyňa Eva Kaili. Okrem Kailie boli podľa belgických médií vzatí do väzby aj jej parlamentný poradca Francesco Giorgi, taliansky exposlanec Európskeho parlamentu z frakcie socialistov Pierre-Antonio Panzeri a ďalší nemenovaný bruselský lobista.

Eva Kilie a Ali bin Smeikh Al Marri

Katar, arabsky قطر), dlhý tvar Katarský štát, arabsky. دولة قطر – Dawla Katar ), je emirát ležiaci na Arabskom polostrove v juhozápadnej Ázii. Na juhu hraničí so Saudskou Arábiou (60), zvyšok emirátu obklopuje Perzský záliv

Katar je tradičná monarchia pod vládou emira Tamím ibn Hamáda Al Sáního. Rodina al-Sání vládne od polovice devätnásteho storočia. V zemi neexistujú politické strany ani volený parlament, hlavnú moc má emir, ktorý si k ruke menuje 35-členné Poradné zhromaždenie (Madžlis aš-šúrá). Katarskí občania (muži aj ženy) majú síce volebné právo od 18 rokov, hlasovať však môžu iba pri výbere miestnych zastupiteľstiev (od roku 1999). Návrh novej ústavy, odsúhlasený referendom v roku 2003, vstúpil do platnosti v roku 2005.

Poradné zhromaždenie sa tak rozšírilo na 45 členov, pričom občania budú voliť dve tretiny z nich, zatiaľ čo menovanie zvyšnej tretiny ostáva na emirovi. V rodinných a osobných záležitostiach prevláda islamské právo. Občania Kataru neplatia daň z príjmu. V porovnaní s ostatnými krajinami v oblasti Perzského zálivu majú značnú voľnosť prejavu v médiách. Katar je domovskou krajinou vplyvnej televíznej stanice Al-Džazíra.