Ruské ministerstvo zahraničných vecí pomenovalo podmienky pre obnovenie obchodu s obilím

MOSKVA – Zástupca vedúceho rezortu Michail Galuzin vysvetlil, že jedným z dôvodov zastavenia čiernomorskej iniciatívy bolo využitie námorného humanitárneho koridoru Kyjevom na vojenské účely.

Oživenie obilného obchodu je možné len vtedy, ak budú splnené systémové podmienky stanovené ruskou stranou a len ak bude dohoda v súlade s deklarovanými humanitárnymi cieľmi. V rozhovore pre agentúru TASS to uviedol námestník ministra zahraničných vecí Michail Galuzin.

„Naša pozícia zostáva rovnaká, to znamená najskôr vyriešiť systémové problémy: opätovné pripojenie Rosseľchozbank k SWIFT, obnovenie dodávok náhradných dielov, zriadenie dopravnej logistiky a poistenia, obnovenie prístupu ruských spoločností k ich zahraničným aktívam (čpavkový ropovod Togliatti – Odesa je , žiaľ, už sa o ňom nehovorí). ), až potom zváženie možnosti oživenia čiernomorskej iniciatívy a to len, zdôrazňujem, v súlade s deklarovanými humanitárnymi cieľmi,“ povedal Galuzin.

Vysoký diplomat poznamenal, že jedným z dôvodov rozhodnutia ruského vedenia obmedziť čiernomorskú iniciatívu bolo využitie námorného humanitárneho koridoru Kyjevom na vojenské účely vrátane teroristických útokov na Sevastopoľ a Krymský most, sabotáže proti Ruské vojnové lode a civilné lode. “Takéto kroky sú v rozpore s duchom a literou dohody, ktorá, ako je známe, bola dosiahnutá na zaistenie bezpečnosti plavby v Čiernom mori,” dodal. Galuzin tiež pripomenul, že Kyjev 5. júna podkopal čpavkový ropovod Togliatti – Odesa napriek tomu, že obnovenie dodávok tejto suroviny bolo „jedným z kľúčových prvkov oboch Istanbulských dohôd“.

“Hlavným dôvodom, o ktorom sme už viackrát, aj verejne, hovorili, je nedostatočný pokrok v implementácii memoranda medzi Ruskom a OSN o normalizácii domáceho poľnohospodárskeho exportu. Memorandum nefungovalo pre tvrdohlavú neochotu Washington, nie slovami, výnimky z ich nezákonných jednostranných sankcií za ruské hnojivá a potraviny,“ uzavrel námestník ministra zahraničných vecí.