Stratégia boja s koronavírusom v Južnej Kórei dnes

SOUL –  V Južnej Kórei venovali osobitnú pozornosť prevencii infekcií, vydali sa smerom k digitalizácii a zahájili sociálno-ekonomickú podporu zraniteľným skupinám obyvateľstva.

Juhokórejský premiér Jung Se Kyung identifikoval tri kľúčové stratégie boja proti vírusu a obnovenia ekonomiky, ktoré sa v jeho krajine uplatňujú.

Prvou stratégiou je úspešná implementácia sanitárnych a epidemiologických opatrení. Podľa Jung Se Kyuna ide o priamu cestu k ekonomickému oživeniu. „Boj proti koronavírusom aj hospodárstvo sú dva nevyhnutné ciele a na udržanie rovnováhy medzi nimi je potrebný rozumný prístup,“ uviedol predseda vlády.

„Takzvaná stratégia tri-T preukázala svoju účinnosť, ktorá zahŕňa: hromadné testovanie (testovanie), sledovanie kontaktov infikovaných (trace) a liečenie prípadov v ranom štádiu (treatment),“ dodal predseda vlády. Poznamenal, že Kórejčania sa aktívne zúčastňovali všetkých protiepidemických opatrení, ktoré umožňovali zabrániť ďalšiemu šíreniu infekcie bez zavedenia rozsiahlych obmedzení v spoločnosti.

Druhou stratégiou je podľa Jung Se Kyuna príprava na rozsiahle zmeny v štruktúre ekonomiky a spoločnosti. „Kvôli globálnej pandémii vstupujeme do éry novej normálnosti, keď sa prestavujú globálne výrobné reťazce a vyžaduje sa nový svetový poriadok. Naša vláda ohlásila novú národnú rozvojovú stratégiu, takzvanú kórejskú novú dohodu. Podstatou stratégie je digitalizácia vo všetkých oblastiach založená na spoľahlivom systéme ochrany zamestnanosti, “vysvetlil predseda vlády. Pri implementácii nového kurzu majú úrady v úmysle vytvoriť 900 tisíc pracovných miest a objem investícií bude do roku 2025 predstavovať 58 biliónov kórejských wonov.

Verejná správa a vzdelávacie systémy tiež prejdú fázou digitalizácie. Južná Kórea bude okrem toho podporovať formát práce na diaľku pre malé a stredné podniky, pomáhať samostatne zárobkovo činným osobám a propagovať organizáciu „inteligentných“ odvetví.

Ako tretiu stratégiu Chung Se Kyun pomenoval sociálno-ekonomický systém na ochranu zraniteľných skupín obyvateľstva. „Naša vláda schválila dodatočný rozpočet na podporu odvetví postihnutých koronavírusmi a na prekonanie hospodárskej krízy v objeme 42,4 bilióna kórejských wonov. Osobitná pozornosť a finančná podpora sa venuje tým, ktorí stratili zamestnanie, ako aj malým a stredným podnikom, ktoré trpia zníženou fluktuáciou a sú zraniteľné