Egypt plánuje vyrobiť 40 miliónov vakcín Sputnik V ročne

MOSKVA / KÁHIRA / BERLÍN – Ruský fond priamych investícíí,  egyptská farmaceutická spoločnosť Minapharm a jej dcérska spoločnosť ProBioGen v Nemecku oznamujú dohodu o produkcii viac ako 40 miliónov dávok ruskej vakcíny proti koronavírusu Sputnik V ročne.

Zmluvné strany majú v úmysle začať s technologickým transferom v blízkej budúcnosti a zahájiť výrobu vakcín v 3. štvrťroku 2021. V prvej fáze majú partneri v úmysle dodať ročne viac ako 40 miliónov dávok vyrobených v biotechnologických zariadeniach Minapharm v Káhire.

Dcérska spoločnosť ProBioGen s odbornými znalosťami v oblasti vektorových technológií, výroby vakcín a génovej terapie sa zapojí do zjednodušenia procesov smerujúcich k zvýšeniu výroby vakcín v budúcnosti.

Dnes je Sputnik V registrovaný v 61 krajinách s celkovou populáciou viac ako 3 miliardy ľudí. Účinnosť vakcíny bola 97,6% na základe analýzy údajov o výskyte koronavírusu u Rusov očkovaných oboma zložkami lieku v období od 5. decembra 2020 do 31. marca 2021.

Kirill Dmitriev, výkonný riaditeľ Ruského fondu priamych investícií (RDIF), uviedol: „Partnerstvo so spoločnosťou Minapharm predstavuje prvú dohodu o výrobe vakcíny Sputnik V v regióne Stredného východu a severnej Afriky. Spoločnosť RDIF nadviazala partnerstvo s poprednými výrobcami liekov na uvedenie lieku na trh v mnohých krajinách, čím sa počet krajín, ktoré registrujú vakcínu, zvýšil na 61. Sputnik V je vysoko účinná vakcína, ktorá sa teší dôvere regulačných orgánov po celom svete a je veľkým prínosom. do boja proti koronavírusom.“

Vafik Bardissi, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Minapharm, dodal: „Táto dohoda posilní regionálne vedenie spoločnosti Minapharm v oblasti biotechnológií, ktoré bolo dosiahnuté vďaka rozsiahlym medzinárodným odborným znalostiam v oblasti bunkového inžinierstva a vektorovej technológie adenovírusu v jej nemeckej dcérskej spoločnosti ProBioGen. Sme radi, že sa môžeme zapojiť do RDIF v boji proti pandémii koronavírusov. “

Vakcína Sputnik V má kľúčové výhody: Účinnosť vakcíny je 97,6% podľa analýzy údajov o výskyte koronavírusu u Rusov očkovaných oboma zložkami vakcíny v období od 5. decembra 2020 do 31. marca 2021. Vakcína Sputnik V je založená na osvedčenej a dobre preštudovanej platforme ľudských adenovírusových vektorov, ktoré spôsobujú bežné prechladnutie a s ktorými sa ľudstvo stretáva už tisícročia.