Penta Invetsments predala svoj podiel denníka SME fondu Media Development Investment Fund New York

BRATISLAVA / PRAHA – Spoločnosť Penta Investments predala svoj podiel  v slovenskom vydavateľstve Petit Press fondu Media Development Investment Fund New York (MDIF) spojenému s finančníkom Georgeom Sorosom. Ďalších 5,5 percenta akcií od Penty získali manažéri Petit Pressu.

Penta transakciu potvrdila, cenu nezverejnila. Spoločnosť Petit Press je s 35 titulmi druhým najväčším vydavateľstvom na slovenskom mediálnom trhu. Okrem celoštátneho denníka SME vydáva regionálne týždenníky MY a rad záujmových magazínov.

Väčšinovým vlastníkom vydavateľstva Petit Press je od jeho založenia v roku 1993 Prvá slovenská nvestičná spoločnosť (PSIS). Penta do mediálneho domu vstúpila v roku 2014. Po jej vstupe odišlo časť redaktorov SME a založilo vlastné noviny Denník N.

Ako dôvod svojho odchodu Penta uviedla atraktívnu ponuku, ktorá vyriešila odlišný názor na stratégiu rozvoja aj samotné vedenie vydavateľstva. “Naše pôsobenie v Petit Press pre nás bolo cennou skúsenosťou, hlavne z pohľadu fungovania digitálneho predplatného, ​​ktoré sme začali intenzívne rozvíjať v našom slovenskom vydavateľstva Vltava Labe Media,” uviedol partner Penty Marián Slivovič.

Penta vstúpila do médií na slovenskom pred siedmimi rokmi, kedy získala tradičné vydavateľstvo 7PLUS s týždenníkom Plus 7 dní a bulvárnym denníkom Plus 1 Deň. Zároveň kúpila vydavateľstvo Trend Holding vydávajúce ekonomický týždenník Trend. Obe firmy následne spojila a vytvorila spoločnosť News and Media Holding (NMH). Tá je v súčasnosti slovenským hráčom číslo jeden na trhu tlačených a on-line médií. Niekdajší majitelia vydavateľstva 7 PLUS sú v súdnom spore s Penta Investments. Penta sa zaviazala po kúpe vydavateľstva prenajímať si od majiteľov vydavateľstva budovu, v ktorej sídlilo vydavateľstvo. Nestalo sa tak.

Okrem NMH vlastné na slovenskom Penta spolu s Ringier firmu United Classifieds, ktorá je najväčším subjektom na trhu on-line inzercie. V Čechách Penta vlastní od roku 2015 vydavateľstva Vltava Labe Media.

Fond MDIF vznikol v roku 1996 a je financovaný skupinou nadácií a investorov. Aktuálne disponuje prostriedkami v objeme 240 miliónov dolárov a spravuje mediálne aktíva v hodnote 114 miliónov dolárov. Medzi najväčšie podporovateľov fondu patrí Open Society Fundations miliardára a filantropa Georga Sorosa.