Jarné mrazy znížili o tretinu francúzsku produkcia vína

PARÍŽ – Produkcia vína vo Francúzsku je ohrozená mrazmi z dôvodu chladného počasia v Európe. Poškodenie mrazom by mohlo znížiť produkciu o tretinu, pričom straty sa odhadujú na 1,5 – 2 miliardy EUR (2,4 miliardy USD), uvádza agentúra Reuters.

Začiatkom apríla prišli do Francúzska mrazy, ktoré vážne poškodili vinice, ovocné sady a plodiny cukrovej repy. Mráz zasiahol 10 z 13 regiónov krajiny. Poľnohospodárska organizácia FranceAgriMer dospela k záveru, že aprílové mrazy v regióne boli výnimočné. Rastliny trpeli obzvlášť zle kvôli tomu, že pred chladným počasím došlo k otepleniu, ktoré urýchľovalo ich rast. Najviac postihnutými vinárskymi oblasťami sú Burgundsko, Languedoc a Akvitánsko, kam patrí aj známa vinárska oblasť Bordeaux.

Začiatkom apríla zverejnila Medzinárodná organizácia pre vinohradníctvo a víno (OIV) správu, v ktorej sa uvádza, že na konci minulého roka rekordne poklesla svetová spotreba vína. Je to spôsobené obmedzením činnosti barov a reštaurácií a znížením počtu turistických výletov uprostred pandémie koronavírusov. Najvýraznejšie sa spotreba nápoja stenčila v Číne (mínus 17,4 percenta) a Južnej Afrike (mínus 19,4 percenta).

Abnormálne chladné počasie prinieslo aj americkým farmárom straty. Len v Texase sa straty z mrazu a sneženia odhadovali na 600 miliónov dolárov. Prejavilo sa to na produkcii citrusov (230 miliónov), chove hospodárskych zvierat (228 miliónov) a produkcii zeleniny (150 miliónov). Najmä poľnohospodári v údolí Rio Grande mohli prísť o viac ako 60 percent úrody grapefruitu a prakticky o všetky pomaranče. Navyše v dôsledku chladného počasia zomreli novonarodené teľatá a noví potomkovia sa objaví až o niekoľko mesiacov.