Viedenská lekárska univerzita a Inštitút imunológie v Moskve vakcínu na alergiu na peľ brezy a orechy

VIEDEŇ / MOSKVA – Lekárska univerzita Viedeň a Imunologický ústav Federálnej imuno-biologickej agentúry pri Ministerstve zdravotníctva Ruskej federácie vytvorili  vakcínu proti alergii na peľ z brezy. Bude tiež účinná pri liečbe krížových alergií na jablká, niektoré druhy orechov (vrátane vlašských) a arašidov.

Imunologický ústav v Rusku vyvíja vakcínu na liečbu alergie na peľ brezy; bude sa tiež používať na liečbu potravinovej alergie spôsobenej jablkami a niektorými druhmi orechov.

„V priebehu projektu bola získaná rekombinantná hypoalergénna vakcína na liečbu alergie na peľ brezy a krížovej potravinovej alergie spôsobenej jablkovými alergénmi,“ uviedol Imunologický ústav. „Molekulárny dizajn vakcíny umožňuje použitie ďalších molekúl proteínov, ktoré majú alergické vlastnosti krížiace sa s alergénom peľu brezy, najmä alergény lieskových, vlašských a arašidov.“

Vývoj vakcín sa začal v roku 2018. Rakúski a ruskí vedci teraz skúmajú jeho účinnosť a bezpečnosť. Štúdie plánujú dokončiť do konca roku 2021, potom prejdú ku klinickým skúškam vakcíny. Potom bude k dispozícii občanom.

„Liečebný režim pre vyvinutú rekombinantnú vakcínu pre imunoterapiu bude pozostávať z predsezónnych cyklov troch až piatich injekcií a jednej alebo dvoch predsezónnych injekcií pred budúcou sezónou poprašovania brezou. Priebeh alergicky špecifickej imunoterapie bude teda v praxi pohodlnejší z dôvodu zníženia počtu injekcií a návštev pacientov na klinike v porovnaní so súčasnými režimami tejto terapie, “zdôraznil ústav.

Na vývoji lieku sa okrem Imunologického ústavu podieľa aj Viedenská lekárska univerzita. Vedúci katedry imunopatológie a katedry patofyziológie a výskumu alergií, profesor Rudolf Valenta, začiatkom februára predpokladal, že prvé očkovanie novou vakcínou bude možné vykonať v roku 2022.

„Záverom je, že molekula alergénu v peľu brezy je veľmi podobná molekule alergénu v orechoch a jablkách. Toto je krížová reakcia. Inými slovami, ak si vytvoríte protilátky proti peľu brezy, reagujú na orechy a jablká. Preto je vakcína proti alergii na peľ brezy účinná aj proti alergii na potraviny obsahujúce orechy a jablká,“ vysvetlil účinok lieku v rozhovore pre RIA Novosti.