Ukrajina: Zelenskij dekrétom znárodnil Motor Sič

KYJEV – Prezident Ukrajiny Vladimír Zelenskij podpísal dekrét, ktorým sa vykoná rozhodnutie Rady národnej bezpečnosti a obrany (RNBO) o znárodnení podniku na výrobu leteckých motorov akciovej spoločnosti Motor Sič  Dekrét nájdete tu. 

Vyhláška hovorí, že kontrolu nad vykonaním rozhodnutia má zverený tajomník  RNBO. Dokument vstúpil do platnosti dňom jeho uverejnenia 24. marca 2021.

Znárodnenie je prevod pôdy, priemyselných podnikov, bánk, dopravy alebo iného majetku vo vlastníctve jednotlivcov do vlastníctva štátu. Znárodnenie je možné vykonať bezodplatným vyvlastnením – konfiškáciou, ako aj úplným alebo čiastočným vykúpením – rekviráciou.

 

Ukrajinská opozícia 20. marca 2021 oznámila, že to povedie k odlevu zahraničných investícií z krajiny. Podľa členov strany Opozičná platforma – Za život bude Zelenského úsilie viesť Ukrajinu k tomu, aby sa dostala do kategórie suroviného prívesku, kolónie pod vonkajšou kontrolou. Stranu vedie Viktor Medvečuk. Krstným otcom jeho detí je prezident Ruskej federácie Vladimír Putin. Stretávajú sa pravidelne.

V ten istý deň vyšlo najavo, že Motor Sič môže získať nové vedenie v podobe štátneho koncernu Ukroboronprom,  ktorý je pripravený prevziať aktíva závodu. Tento návrh má za cieľ zachovať potenciál podniku.

Ukrajinské orgány sa začiatkom marca rozhodli znárodniť závod na výrobu leteckých motorov Motor Sič, čím ho odobrali čínskej spoločnosti Skyrizon Aircraft Holdings a jej partnerom.

Motor Sič je jedným z najväčších svetových výrobcov motorov pre letecké a priemyselné jednotky s plynovými turbínami. Čínski investori podniku investujú od roku 2016. Čínske ministerstvo zahraničných vecí protestovalo proti zoštátneniu podniku.


Nákladné lietadlo Antonov 124-100 spoločnosti Volga – Dnepr s motormi podniku Motor Sič.