Porovnanie Pfizer a Moderna pri mutácii delta

NEW YORK – Vedci z USA porovnávali účinnosť dvoch mRNA vakcín – od spoločnosti Pfizer a Moderna – proti kmeňu delta koronavírusu.

Pri celkovom znížení účinnosti liekov bolo riziko infekcie u tých, ktorí dostali očkovaciu látku Moderna, takmer o polovicu nižšie. Výsledky štúdie sú uvedené v predtlači na webovej stránke medRxiv.

Kmeň koronavírusu „Delta“ bol prvýkrát popísaný v Indii v decembri 2020 a nedávno sa rozšíril vo väčšine krajín sveta. Je nákazlivejší a spôsobuje vážnejšie ochorenie COVID-19.

Vedci monitorovali viac ako 50 000 ľudí očkovaných od januára do júla 2021, aby sledovali dynamiku účinnosti očkovacích látok v priebehu času. Vedci sledovali tak prípady infekcie očkovaných, ako aj prípady ich hospitalizácie. Pokiaľ ide o posledné menované, účinnosť oboch liekov v júli, keď v prevalencii začal dominovať kmeň „delta“, zostala vysoká – 81 percent pre Modernu a 75 percent pre Pfizer.

„Účinnosť proti infekcii sa však pre obe vakcíny znížila,“ poznamenávajú odborníci vo svojej práci. Kým Moderna mala 76 percent, Pfizer bol 42 percent. Vedci poznamenávajú, že u osôb očkovaných vakcínou Pfizer bola infekcia takmer dvakrát vyššia ako u tých, ktorí dostali Modernu.