USA: obmedzenia pre Google a Apple v obchode

WASHINGTON – Vo štvrtok 12. augusta 2021 sa republikáni a demokrati spojili a predstavili Senátu legislatívu na obmedzenie práv spoločností, ktoré vlastnia obchody. 

Týka sa to firiem s aplikáciami s viac ako 50 miliónmi používateľov, a zakázali im stanovovať pravidlá používania, ktoré bránia voľnej súťaži na trhu.

Podľa zákona teda Apple a Google zakážu nútiť vývojárov aplikácií, aby pri predaji softvéru používali iba podnikový platobný systém. Vývojári budú tiež môcť upozorniť používateľov, na ktorých platformách si môžu kúpiť ich produkt za nižšiu cenu. Vlastníci zariadení budú mať právo inštalovať aplikácie nielen z App Store a Google Play. Okrem toho bude majiteľom obchodov zakázané používať citlivé osobné údaje na vytváranie nových produktov.

Všetky tieto opatrenia sú navrhnuté tak, aby obmedzili monopol spoločností Apple a Google na trhu so softvérom pre mobilné zariadenia a zvýšili konkurenciu.

Napriek silnej konkurencii Apple a Google spolupracujú. Na rovinu, je to dobrá správa, ale dodržiavanie protimonopolných zákonov USA bolo spochybnené aj v tomto prípade.

V roku 2020 americké ministerstvo spravodlivosti podalo žalobu na dcérsku spoločnosť spoločnosti Alphabet Inc. Otázky zákonodarcov v USA vzbudila skutočnosť, že Google je v prehliadači Safari spoločnosti Apple nastavený ako predvolený vyhľadávací nástroj. V antitrustovom súdnom spore bolo naznačené, že medzi spoločnosťami bola uzavretá dohoda, ktorú odborníci odhadujú na 15-20% ročného zisku spoločnosti Apple. Za tieto peniaze vyhľadávací nástroj Google získa polovicu svojej návštevnosti. Americké úrady sa domnievali, že táto spolupráca medzi spoločnosťami Apple a Google vedie k narušeniu konkurencie medzi vyhľadávačmi, pretože používatelia len zriedka menia predvolené nastavenia.

Spoločnosť Google s obvineniami nesúhlasí a súdne procesy v tomto antitrustovom prípade môžu trvať roky.