Adidas na predaji Reebok prerobí 1,3 mld. USD

BERLÍN – Nemecký výrobca športového oblečenia Adidas predá svoju dcérsku spoločnosť Reebok skupine Authentic Brands Group.

Dohoda so spoločnosťou Authentic Brands Group sa uskutoční v zime 2022. Adidas uviedol, že predaj Reeboku nebude mať žiadny vplyv na finančný výhľad spoločnosti alebo ciele, ktoré si stanovila v marcovej päťročnej stratégii.

V roku 2006 nemecká spoločnosť kúpila spoločnosť Reebok za 3,8 miliardy dolárov, aby konkurovala hlavnému konkurentovi na trhu so športovým tovarom – americkej Nike. Dcérska značka Adidas sa oveľa lacnejšie – za 2,5 miliardy dolárov – pretože ho už nepotrebuje. Uchytiť americký trh sa podarilo nie na úkor Reeboku, ale vďaka spolupráci s osobnosťami – Beyoncé, Kanye West, Pharrell Williams a ďalšími.

Od roku 2016 spoločnosť Adidas pracuje na zlepšení výkonu spoločnosti Reebok. Potom začala divízia prinášať väčší zisk, ale stále výrazne zaostávala za hlavnou značkou. S nástupom pandémie sa však Reebok opäť stal nerentabilným. Zámer predaja spoločnosti bol oznámený vo februári.

Skupina Authentic Brands Group vlastní viac ako 30 značiek rôznych smerov, vrátane Juicy Сouture a Forever 21. Medzi akcionármi americkej spoločnosti sú investičné firmy BlackRock a General Atlantic, ako aj vlastník nákupných centier Simon Property Group.

Športovým firmám sa nedávno predpovedalo, že budú mať problémy s dodávkami – jedna z najväčších tovární na výrobu značkových tenisiek bola nútená pozastaviť prevádzku kvôli vypuknutiu koronavírusu.