Čo týždeň dal: Trh očakáva až štyri zvýšenia úrokových sadzieb Fedom

NEW YORK – Trhom hýbali správy o prudkom náraste nových prípadov COVID-19, vyjadrenia centrálnych bankárov, inflácia a energetická kríza v Európe.

 Hlavné akciové indexy Wall Street zaznamenali v pondelok ďalší prepad, pričom pokles do červených čísiel viedol Dow Jones, avšak aj technologické akcie klesali v dôsledku očakávaní skoršieho zvýšenia sadzieb, než sa pôvodne plánovalo, čo pomohlo dosiahnuť americkým štátnym dlhopisom nové dvojročné maximá. Sektory v indexe S&P 500, ako napríklad sektor spotrebného tovaru, technológií a komunikačných služieb, medzi ktoré patria spoločnosti s vysokým profilom rastu, prudko klesali. Veľké technologické spoločnosti by si mali potencionálne počínať dobre, ale môže ich sťahovať dolu skutočnosť, že ľudia predávajú nerentabilné, silne zadlžené technologické spoločnosti, ktoré nedávno vstúpili na burzu, najmä tie, ktoré boli SPAC. Výpredaj technologických akcií by mohol pokračovať až do ďalšieho zasadnutia Fedu, ktoré je naplánované na koniec tohto mesiaca. S&P 500 klesal päť dní za sebou, pretože čo investori začali meniť a optimalizovať svoje portfóliá, aby sa pripravili na jastrabiu politiku Fedu. Obchodníci zvýšili svoje očakávania týkajúce sa rastu sadzieb – do konca roka vidia až 4 zvýšenia.

Akcie v utorok korigovali straty z predchádzajúcich obchodných dní po tom, ako Jerome Powell uistil investorov, že Federálny rezervný systém vykoná potrebné opatrenia na to, aby znížil infláciu, keď sa ekonomika zotaví a zároveň signalizoval, že Fed pravdepodobne začne zmenšovať svoju súvahu v tomto roku. Šéf Fedu zároveň informoval svojim vyjadrením bankový výbor Senátu, že úradníci nebudú váhať konať, ak to bude potrebné na potlačenie cenových tlakov. „Ak budeme musieť v priebehu času zvýšiť úrokové sadzby viac, urobíme to,“ poznamenal. Hovoril aj o tom, že ekonomika je v oveľa silnejšej pozícii ako naposledy, keď centrálna banka znížila svoju súvahu. Powellove poznámky nasledujú po komentároch iných predstaviteľov Fedu, ktorí uprednostňujú začiatok zmenšovania súvahy Fedu vo výške 8,77 bilióna dolárov skôr, ako centrálna banka začne zvyšovať sadzby.

Akciové trhy pokračovali počas stredajšieho obchodovania v raste. Trh pozorne sledoval výsledky inflácie v USA, ktorá bola v decembri najvyššia za približne štyri desaťročia. Zároveň bola v súlade s očakávaniami, pričom obchodníci zvýšili stávky na rast sadzieb v marci. Decembrový index spotrebiteľských cien ukázal, že ceny na konci roka 2021 medziročne vzrástli o 7,0 %, čo predstavuje najrýchlejší nárast od roku 1982. Na medzimesačnej báze sa spotrebiteľské ceny zvýšili o 0,5 %, čiže o niečo viac, ako sa očakávalo – o 0,4 %, čo predstavuje 18. mesiac rastu cien v rade.

Výpredaj technologických akcií najcitlivejších na vyššie sadzby sa obnovil vo štvrtok, čím sa index Nasdaq 100 dostal na najnižšiu úroveň od októbra, keďže množstvo predstaviteľov Federálneho rezervného systému signalizovalo svoj zámer agresívne bojovať proti inflácii. Obchodníci tiež zvažovali správy o tom, že rozdelený Najvyšší súd zablokoval ústredný bod úsilia prezidenta Joea Bidena o zaočkovanie väčšieho počtu ľudí, čím odmietol pravidlo, ktoré by vyžadovalo od 80 miliónov pracovníkov očkovanie alebo pravidelné testy. Index Nasdaq 100 klesol o viac ako 2,5 %, vedený stratami spoločností Microsoft a Tesla. Výrobcovia čipov vymazali zisky, ktoré boli predtým poháňané prognózami rastu spoločnosti Taiwan Semiconductor Manufacturing. Spoločnosť Boeing uviedla, že jej 737 Max je pripravený obnoviť komerčné lety v Číne už tento mesiac. Guvernér Fedu Lael Brainard uviedol, že úradníci by mohli zvýšiť sadzby už v marci, aby sa zabezpečilo, že tlaky na vysoké ceny budú pod kontrolou. Rastúce sadzby ako výsledok silného ekonomického rastu by mohli priviesť investorov k hodnotovým akciám, ktoré majú tendenciu byť cyklickejšie a ponúkajú krátkodobé peňažné toky. Dlhodobý potenciál výnosov relatívne drahých technologických spoločností by mohol byť v dôsledku zvýšenej inflácie menej príťažlivý.

Energetická kríza v Európe sa zintenzívnila, keďže riziko vojny zvýšilo ceny plynu, predĺžili sa odstávky elektrární a francúzska vláda požiadala svoju najväčšiu energetickú spoločnosť, aby prijala opatrenia vo výške 8,8 miliardy dolárov na ochranu spotrebiteľov. Ceny elektriny a plynu v piatok prudko vzrástli, keďže vyhliadky na vojenskú akciu na Ukrajine sa zvýšili kvôli eskalácií geopolitického napätia. Medzitým akcie jadrového gigantu Electricite de France SA rekordne klesli po tom, čo vláda uviedla, že musí predávať energiu s výraznou zľavou, a niekoľko reaktorov čelilo dlhým výpadkom. „Riziko možnej novej vojny na Ukrajine a dôsledky, ktoré by to mohlo mať na trh s plynom, naďalej spôsobujú veľa neistoty,“ uviedli analytici spoločnosti Energi Danmark. „Ceny energie v Nemecku stúpli kvôli správam o zníženej výrobe jadrovej energie vo Francúzsku.“ Nemecká elektrina za tretí štvrťrok vzrástla až o 25 %, zatiaľ čo referenčné európske ceny plynu sa zvýšili až o 13 %. Ceny energií v Európe sú mimoriadne nestále. Zásobníky plynu v regióne sa míňajú rýchlejšie, ako sa očakávalo, čo zvyšuje zameranie na dovoz z Ruska a vyvoláva obavy, že v prípade prudkého ochladenia budú zásoby nedostatočné. Tlak na trhu presahuje túto zimu. Ceny elektriny vo Francúzsku a v Nemecku od apríla prudko vzrástli, pričom na dodávku elektriny bolo k dispozícii menej jadrových reaktorov. Vplyv na účty domácností za energiu na celom kontinente spôsobil, že vlády sa snažia nájsť spôsoby, ako ochrániť spotrebiteľov pred vyššími nákladmi. Vo Francúzsku vláda žiada EDF, aby predala viac energie so zľavou oproti trhovým cenám. A problémy EDF siahajú ešte ďalej. Počas údržby raz za desaťročie vo svojich reaktoroch Civaux a Penly spoločnosť zistila nedostatky v blízkosti zvarov na potrubí. Kontrola a oprava týchto jednotiek trvá dlhšie, ako sa očakávalo, v dôsledku čoho má trh nedostatok dodávok a EDF je bez príjmov z týchto jednotiek.

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500:              -0,30 %

DOW JONES:     -0,88 %

NASDAQ:            -0,28 %

DAX:                     -0,40 %

Euro Stoxx 50:   -0,78 %

NIKKEI:                 -1,28 %

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500:             -2,17 %

DOW JONES:      -1,17 %

NASDAQ:            -4,80 %

DAX:                     -0,01 %

Euro Stoxx 50:   -0,61 %

NIKKEI:                 -2,32 %

 

Mário Jičínský, CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.