UBS najväčšie zisky v tomto roku budú z ropy

ZURICH – Podľa finančnej skupiny UBS bude ropa v tomto roku najziskovejšou energetickou komoditou, keďže dopyt sa zotavuje, ruské dodávky klesajú a produkcia mimo OPEC+ rastie veľmi pomaly.

“Na rozdiel od minulého roka, keď energetické uhlie nahradilo zemný plyn a ropu ako lukratívnejšie možnosti, očakávame, že v roku 2023 bude mať ropa navrch,” uviedli stratégovia investičnej banky.

Podľa prognózy UBS stúpne cena ropy Brent v roku 2023 na 110 USD za barel a cena WTI na 107 USD za barel.

“Energetické výzvy roku 2022 – odklon dodávok z Ruska, chronické podfinancovanie výrobných kapacít – sa nikam neposunú,” píšu analytici.

V záujme zachovania rovnováhy na trhu by OPEC+ mohol v roku 2023 zmierniť znižovanie ťažby tým, že na trh dodá viac barelov, aby pokryl rastúci dopyt po rope pri klesajúcej ťažbe v Rusku.

UBS Group AG je švajčiarska banka a medzinárodná akciová spoločnosť poskytujúca finančné služby a poradenstvo pre privátnych, inštitucionálnych a korporátnych klientov.

Je to medzinárodná akciová spoločnosť poskytujúca finančné služby a poradenstvo pre privátnych, inštitucionálnych a korporátnych klientov.UBS je najväčší správca majetku na svete a má vo svojej štruktúre 4 obchodné divízie: Global Wealth Management (Celosvetová správa majetku), Personal & Corporate Banking (Personálne & Korporátne bankovníctvo), Asset Management (Správa majetku) a Investment Bank (Investičná banka).