Firma prevádzkujúca Nord Stream 2 smeruje po sankciách do bankrotu

ZUG – Prevádzkovateľ ruského plynovodu Nord Stream 2 by mal po západných sankciách vyhlásiť bankrot.

V rozhovore pre švajčiarske médiá to oznámila riaditeľka hospodárstva kantónu Zug Sylvia Thalmann-Gut. Kantón Zug je daňovým rajom. Firmy platia 10 % daň zo zisku. Zdôraznila, že prevádzkovateľa plynovodu medzi Ruskom a Nemeckom tvrdo zasiahli západné sankcie a musel prepustiť viac ako sto zamestnancov.

Jediným akcionárom Nord Stream 2 je od roku 2017 Gazprom. Ako investori sa na projekte zúčastňujú firmy Engie (Francúzsko), OMV (Rakúsko), Shell (Anglicko a Holandsko), Uniper (Nemecko) a Wintershall Dea (Nemecko).

Thalmann-Gut otvorene povedala, že spoločnosť v utorok vyhlásila bankrot. Poznamenala, že to nie je jediná spoločnosť s ruským kapitálom v kantóne, ktorá môže ísť touto cestou.

Švajčiarska spoločnosť Nord Stream 2 AG, ktorá je prevádzkovateľom Gazpromu Nord Stream 2, po sankciách zvažuje bankrot. Informovala o tom v utorok agentúra Reuters s odvolaním sa na svoje zdroje.

Nemecká spoločnosť Wintershall Dea oznámila rozhodnutie nerealizovať nové plynové a ropné projekty v Rusku a odpísať financie na Nord Stream 2 v celkovej výške približne 1 miliardy eur.

„Predstavenstvo spoločnosti Wintershall Dea AG sa rozhodlo nepropagovať ani nerealizovať žiadne ďalšie projekty v oblasti plynu a ropy v Rusku a odpísať financovanie Nord Stream 2 v celkovej výške približne 1 miliardy eur,“ uviedla spoločnosť v tlačovej správe.

Wintershall Dea sa zároveň bude naďalej podieľať na existujúcich projektoch ťažby zemného plynu na Sibíri – Južno-Russkoje a Achimovskoje. V rámci týchto projektov sa vyrába zemný plyn pre energetické zásobovanie Európy.

Okrem toho švajčiarsky minister hospodárstva Guy Parmelin v pondelok uviedol, že celý personál Nord Stream 2, teda viac ako 140 zamestnancov prepustili.

Spojené štáty americké uvalili sankcie na prevádzkovateľa Nord Stream 2 v reakcii na to, že Rusko uznalo „nezávislosť“území samozvaných Luhanskej ľudovej republiky a Domeckej ľudovej republiky.

Nemecký kancelár pán Olaf Scholz 22. februára oznámil pozastavenie certifikácie plynovodu Nord Stream 2. Plynovod, ktorý vlastní rovnomenná dcérska spoločnosť Gazpromu, bol vybudovaný na prepravu ruského plynu priamo do Nemecka a obchádzal Ukrajinu.