USA: lietadlá Boeing sú vyrobené z ruského titánu

MOSKVA / CHICAGO – Sankciám zatiaľ nepodlieha najväčší svetový producent titánu, ruská korporácia VSMPO-AVISMA.

Firma v roku 2020 otvorila spolu s korporáciou Boeing spoločný podnik v ruskom meste Sverdlovsk.

Nová jednotka je zameraná na titánové výkovky pre programy komerčných lietadiel Boeing, ktoré zahŕňajú 787 MAX, rodinu 787 Dreamliner a 777X. VSMPO-Avisma dodáva Boeingu titán na základe dlhodobých zmlúv a predpokladá sa, že predstavuje 35 % dopytu Boeing Commercial Aeroplanes po kove.

Firma VSMPO-Avisma vznikla pred 65 rokmi, keď 17. februára 1957 vyrobila prvý ingot titátu. Viac ako 30 rokov firma dodáva svetovým korporáciám v oblasti leteckého priemyslu 70 % svojej produkcie.

Na jeseň roku 1956 pod najprísnejším utajením bola v ZSSR spustená výroba titánu. V experimentálnej dielni bola vytvorená skupina, v ktorej bolo šesť mladých chlapcov – Jurij Prilutskij, Pjotr Pavlov, Jurij Kuntsev, Alexander Ščetnikov, Alexander Andrejev a Vladislav Tetuchiin. Všetci sú absolventmi technických univerzít v Moskve. Vo februári 1957 sa im podarilo vytaviť prvý ingot.

PJSC VSMPO-AVISMA Corporation je vertikálne integrovaný podnik, najväčší svetový výrobca titánu a produktov z titánových zliatin. Hlavným akcionárom spoločnosti je Michail Shelkov, podpredseda predstavenstva VSMPO-AVISMA (65,27 %), 25 % plus 1 akcia patrí Štátnej korporácii Rostec. V Ruskej federácii je 25 % akcií plus 1 akcia blokujúci balík akcií.

VSMPO-AVISMA je lídrom na globálnom high-tech trhu titánových produktov, je hlboko integrovaná do globálneho leteckého priemyslu a je hlavným strategickým dodávateľom titánových produktov pre mnohé spoločnosti. Produkty spoločnosti sú tiež široko používané v energetike, ropnom a plynárenskom priemysle, stavbe lodí, medicíne a stavebníctve. Partnermi korporácie je viac ako 450 spoločností v 50 krajinách vrátane Boeing, Airbus, Embraer SA, Rolls-Royce plc, Safran Aircraft Engines, Safran Aero Boosters, Safran Landing Systems a ďalších.

Titán, latinsky titanium je chemický prvok v Periodickej tabuľke prvkov, ktorý má značku Ti a protónové číslo 22. Je to ľahký, pevný, lesklý prechodný kov oceľového vzhľadu, odolný voči korózii, aj v morskej vode, v kyselinách, resp. v prítomnosti chlóru). V prírode sa titán vyskytuje len v podobe zlúčenín, najrozšírenejšími minerálmi sú rutil a ilmenit.

Titán sa používa ako zložka pevných a ľahkých zliatin, so železom, hliníkom, vanádom, molybdénom a mnohými ďalšími prvkami), ktoré majú široké uplatnenie v mnohých odvetviach priemyslu (v kozmonautike, vojenstve, letectve, strojárenstve, chemickom priemysle, v medicíne atď.). Oxid titaničitý sa používa ako biely pigment, pod názvom titánová beloba, taktiež aj ako zložka zubných pást a ako fotokatalyzátor.