Generálny riaditeľ OpenAI Sam Altman o získaní 5-7 biliónov dolárov na čipy umelej inteligencie

NEW YORK – Sam Altman, generálny riaditeľ amerického technologického startupu OpenAI, rokuje s investormi o financovaní projektu, ktorý by si mohol vyžiadať 5 až 7 biliónov dolárov.

Píše The Wall Street Journal s odvolaním sa na informované zdroje.

Projekt okrem iného zahŕňa zvýšenie svetovej výrobnej kapacity čipov a jej potenciálu pracovať s umelou inteligenciou (AI). OpenAI je vývojárom populárneho AI chatbota ChatGPT.

Cieľom dialógu s investormi, vrátane vlády Spojených arabských emirátov (SAE), je riešiť obmedzenia obchodného rastu spoločnosti, ako je nedostatok drahých čipov AI na trénovanie veľkých jazykových modelov, ktoré sú jadrom ChatGPT a ďalších nástrojov AI.

Pre porovnanie, plán amerického prezidenta Joea Bidena na rozšírenie výroby čipov v krajine poskytuje oveľa skromnejšie financovanie – 52 miliárd dolárov.

Medzitým odhadované ročné príjmy OpenAI (príjmy za predchádzajúci mesiac vynásobené 12) dosiahli v decembri 2023 2 miliardy dolárov, uvádza Financial Times s odvolaním sa na zdroje oboznámené s financiami startupu. Podľa nich spoločnosť verí, že v roku 2025 by sa toto číslo mohlo viac ako zdvojnásobiť.

Podľa technologickej publikácie The Information bol odhadovaný ročný príjem OpenAI v októbri 1,3 miliardy dolárov.

OpenAI vznikla v roku 2015 ako neziskové výskumné laboratórium AI av roku 2020 otvorila obchodnú jednotku, po ktorej sa stala komerčným gigantom, píše FT.

Spoločnosť sa môže stať jednou z mála v Silicon Valley, ktorá vykázala príjmy vo výške 1 miliardy dolárov v prvých desiatich rokoch svojej existencie, poznamenávajú britské noviny. Medzi takéto spoločnosti patria najmä Google a Meta (uznané ako extrémistická organizácia v Ruskej federácii a zakázané).

V novembri minulého roka bolo oznámené, že hlavní investori do OpenAI očakávajú, že spoločnosť bude ocenená na 86 miliárd dolárov ako súčasť plánovaného predaja akcií jej zamestnancami.