Raiffeisen a Deripaska obišli sankcie voči Rusku uzavretím obchodu v hodnote 1,5 miliardy eur

VIEDEŇ / MOSKVA – Výmena aktív umožní podnikateľovi získať peniaze výmenou za svoj podiel v rakúskej stavebnej firme Strabag.

Rakúska Raiffeisen Bank International (RBI) uzavrela s Olegom Deripaskom komplexnú dohodu o výmene aktív, ktorá jej umožňuje obísť sankčné obmedzenia EÚ a previesť ruble ruského podnikateľa v hodnote 1,5 miliardy eur.

EÚ vlani zmrazila podiel Olega Deripasku v rakúskej stavebnej skupine Strabag, ktorú vlastní prostredníctvom jeho firmy Rasperia.

RBI vo vyhlásení v utorok uviedla, že jej ruská dcérska spoločnosť zaplatí Deripasku hotovostnú platbu výmenou za jeho 28-percentný podiel v rakúskom Strabagu, jednej z najväčších európskych stavebných spoločností.

Deripaskov podiel v Strabagu, ktorý vlastnil prostredníctvom svojej spoločnosti Rasperia, EÚ vlani zmrazila v reakcii na blok, ktorý ho spájal s udalosťami okolo Ukrajiny.

“Pri vykonávaní tejto transakcie RBI dôsledne dodržiavala a bude naďalej dôsledne dodržiavať všetky sankčné požiadavky,” uviedla banka vo vyhlásení.

Poznamenalo, že uzavretie transakcie podlieha podmienkam vrátane schválenia regulačnými orgánmi a „uspokojivého dokončenia hĺbkovej kontroly zo strany RBI“.

Deripaska na žiadosti o vyjadrenie nereagoval.

Ruská dcéra RBI prevedie podiel Rasperie v Strabagu na svoju materskú spoločnosť prostredníctvom výplaty naturálnych dividend, dodala banka. Na to bude musieť dcérska spoločnosť získať špeciálny súhlas Kremľa.

RBI od začiatku rusko-ukrajinského konfliktu dosiahla obrovské zisky vďaka jej pozícii najväčšieho európskeho veriteľa, ktorý zostal v Rusku.

Deväť mesiacov tohto roka viac ako polovica zisku banky pochádzala z jej ruskej divízie. Banka je jedným z najväčších poskytovateľov úverov v strednej a východnej Európe.

Čoraz náročnejšie obmedzenia Moskvy voči zahraničným podnikom pôsobiacim na jej území znamenajú, že doteraz všetky príjmy RBI zostali v krajine.

RBI sa dostala pod rastúci tlak, aby ukončila svoje operácie, ale trvá na tom, že má málo reálnych možností, ako to urobiť bez zbytočného poškodenia svojich akcionárov.

Banka už predtým študovala zložité schémy výmeny aktív s ruskými podnikmi, na ktoré sa vzťahujú sankcie. Financial Times v marci informovali, že RBI začala pracovať na možnej dohode so zmrazenými európskymi aktívami Sberbank v hodnote 400 miliónov eur. Obchod padol po tom, čo štátna ruská banka predala svoje aktíva inej strane.

V septembri v rozhovore pre FT Deripaska povedal, že európske sankcie proti Rusku nedosiahli svoje ciele.

„Vždy som pochyboval o tejto ‚wunderwaffe‘ [zázračnej zbrani], keď Nemci hovorili o sankciách – využívaní finančného systému ako nástroja na vyjednávanie,“ povedal.

Miliardár, ktorý zarábal na hlinikárni a energetickej spoločnosti EN+ Rusal, má dlhodobo silné obchodné väzby na Rakúsko.

Najdôležitejším spojencom krajiny je Siegfried „Sigi“ Wolf, ktorý viedol Deripaskov strojársky konglomerát Russian Machines. Wolf tiež dlho pôsobil ako člen predstavenstva Strabagu a európskej pobočky Sberbank, ktorej centrála bola vo Viedni.

Wolf tiež ostro kritizoval európske sankcie voči ruskému biznisu. V apríli napísal Putinovi osobný list, v ktorom mu ponúkol, že využije svoje skúsenosti ako člen dozornej rady Porsche Group na pomoc pri obnove ruského automobilového priemyslu, ak mu vláda poskytne dostatočne veľkú pôžičku.