Čo týždeň dal: riziko inflácie už uťahuje kohútiky

NEW YORK – Rast inflácie na celom svete, ktorý poháňajú rastúce ceny komodít a vysoký dopyt vedie centrálne banky k razantnejším krokom v ich menovej politike. Tento týždeň na trhoch opäť dominovala značná volatilita, rast cien ropy a geopolitické riziká na Ukrajine.

Prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagardová sa začiatkom týždňa vyjadrila, že akákoľvek úprava menovej politiky bude postupná, keďže sa rozprúdili debaty o prvom zvýšení úrokových sadzieb v eurozóne za viac ako desať rokov. Podľa slov prezidentky ECB je potrebné zamerať pozornosť na makroekonomické údaje, keďže sa ekonomika dostáva z pandémie koronavírusu a úradníci musia zachovať flexibilitu viac ako kedykoľvek predtým. Tvárou v tvár opakovaným rekordným hodnotám inflácie týždeň po zasadnutí Rady guvernérov centrálna banka zvolila viac jastrabí tón.

Výraznou zmenou v komunikácii ECB je, že prezidentka odmietla vylúčiť možnosť zvýšenia sadzieb v tomto roku, čo prinútilo investorov urýchliť stávky na to, že sa tak stane. Člen holandskej Rady guvernérov Klaas Knot v doteraz najvýraznejších komentároch k zrýchlenému harmonogramu sprísňovania menovej politiky v nedeľu uviedol, že očakáva zvýšenie sadzieb už vo štvrtom štvrťroku. Naproti tomu guvernér rakúskej centrálnej banky Robert Holzmann, jeden z najjastrabejších predstaviteľov ECB zopakoval svoj názor, že inštitúcia by mohla agresívne sprísniť menovú politiku zvyšovaním sadzieb ešte predtým, ako sa prestane nakupovať dlhopisy v rámci pandemického programu QE.

Najväčší výrobca elektriny vo Francúzsku druhýkrát za mesiac znížil svoj ciel jadrovej produkcie, čo naznačuje, že energetická kríza v Európe sa ešte ani zďaleka neskončila. V tomto roku by jadrová produkcia vo Francúzsku mohla klesnúť na úroveň z roku 1990. Tento nedostatok prinúti Francúzsko dovážať elektrickú energiu a sprísniť dodávky do susedných krajín, ktoré sa spoliehali na nukleárneho giganta. Francúzske reaktory sú chrbtovou kosťou čoraz integrovanejšieho európskeho systému. Negatívnym aspektom je zvyšujúca sa nespoľahlivosť, kvôli plánovaným aj neplánovaným údržbám reaktorov. Nedávne výpadky taktiež prispeli a umocnili energetickú krízu v Európe, keďže z Ruska prúdi menej zemného plynu a napätie v súvislosti s Ukrajinou je vysoké. Francúzka štátna energetická spoločnosť EDF uviedla, že jadrový výkon by mal v roku 2022 klesnúť na 295 až 315 TWh. Naposledy bola produkcia elektriny z atómu tejto spoločnosti pod 300 TWh pred viac ako tromi desaťročiami.

Americké akcie rástli v stredu druhý deň v rade, čo prinieslo v polovici týždňa pokoj na trhy, ktoré v posledných týždňoch zasiahli obavy zo sprísnenia menovej politiky. Index S&P 500 tento mesiac zamieril k svojmu najväčšiemu dennému zisku, čím predĺžil utorňajšiu všeobecnú rally a technologické akcie vymazali takmer polovicu svojich tohtoročných strát. Spoločnosti s veľkou trhovou kapitalizáciou viedli index Nasdaq 100 vyššie, pričom investori skupovali akcie spoločnosti Meta Platforms po ich štvordňovom poklese, ktorý zmazal asi tretinu z jej trhovej hodnoty. 10-ročný výnos amerických štátnych dlhopisov ustúpil z úrovní naposledy zaznamenaných v roku 2019 a po aukcii dlhopisov s rovnakou splatnosťou dosiahol minimá v okolo 1,91 %. Investori sa snažia vyhodnotiť situáciu na trhu, nakoľko môžeme stále sledovať dobré hospodárske výsledky spoločností, ale na druhej strane panujú obavy z rýchleho stiahnutia stimulov z obdobia pandémie. Približne 76 % z 317 firiem z indexu S&P 500, ktoré oznámili hospodárske výsledky, prekonalo odhadované zisky, pričom zisky boli takmer o 6 % vyššie ako plánované úrovne.

Obchodníci vo štvrtok zvýšili stávky na to, že Federálny rezervný systém bude zvyšovať úrokové sadzby agresívnejšie po tom, čo inflácia v Spojených štátoch opäť prekonala očakávania. Navýšila sa aj pravdepodobnosťou, že centrálna banka zvýši sadzby až o pol percentuálneho bodu na budúco mesačnom zasadnutí, čo by predstavovalo prvé takto razantné navýšenie od roku 2000. K rýchlemu preceňovaniu došlo po tom, čo ministerstvo práce oznámilo, že spotrebiteľské ceny v januári vyskočili medziročne o 7,5 %, čo je viac, ako očakávali ekonómovia, ktorých očakávania boli na úrovni 7,3 %. Niektorí predstavitelia Fedu sa k zvyšovaniu úrokových sadzieb vyjadrili v stredu. Prezident Fedu v Atlante Raphael Bostic povedal, že prichádzajúce údaje ukážu, či je vhodné zvýšenie o 25 alebo 50 bázických bodov a dodal, že sa tento rok prikláňa k štyrom zvýšeniam sadzieb. Loretta Mesterová z Clevelandského Fedu medzitým povedala, že je menej nadšená z takéhoto prehnaného kroku, aj keď uprednostňuje sprísnenie budúci mesiac, čo zdieľala aj jej kolegyňa z Fedu v San Franciscu Mary Daly. Po mesiacoch tvrdení, že rastúce spotrebiteľské ceny sú prechodné, nechal predseda Fedu Jerome Powell otvorené dvere pre zvyšovanie sadzieb. Na tlačovej konferencii po poslednom stretnutí Federálneho výboru pre voľný trh nevylúčil možnosť zvýšenia o 50 bázických bodov.

Záver týždňa priniesol pozitívnu správu. Ekonomika Spojeného kráľovstva vlani expandovala najrýchlejším tempom od druhej svetovej vojny po tom, čo v decembri utrpela miernejší pokles, ako sa pôvodne očakávalo. 7,5 % expanzia bola najväčšia od roku 1941 a urobila z Británie najrýchlejšie rastúcu vyspelú ekonomiku v roku 2021. Hrubý domáci produkt v decembri klesol o 0,2 %, keďže rozšírenie omikrónového variantu udržalo spotrebiteľov doma. Tieto čísla uvíta premiér Boris Johnson, ktorý zápasí s krízou životných nákladov a čelí výzvam na odstúpenie. Bank of England sa zameriava na úsilie o obmedzenie prudkého nárastu inflácie, pričom v nadchádzajúcich mesiacoch pravdepodobne dôjde k ďalšiemu zvýšeniu úrokových sadzieb. Po tom, čo Spojené kráľovstvo utrpelo hlbšiu pandemickú recesiu ako jeho hlavní partneri – v roku 2020 kleslo HDP o 9,4 %, sa krajina tešila silnejšiemu oživeniu, ktorému pomohli miliardy libier vládnej pomoci na podporu pracovných miest a firiem počas krízy. Predpokladá sa, že ekonomika tento rok opäť prekoná ostatné krajiny zo skupiny G-7. Vďaka „nášmu balíku podpory a správnym činom v správnom čase je ekonomika pozoruhodne odolná,“ povedal minister financií Rishi Sunak. Británia sa však ešte musí štvrťročne vrátiť na úroveň produkcie pred pandémiou, čo je míľnik, ktorý už prekonali USA a Francúzsko.

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500:              -1,82 %

DOW JONES:     -1,00 %

NASDAQ:            -2,18 %

DAX:                     +2,16 %

Euro Stoxx 50:   +1,68 %

NIKKEI:                 +1,67 %

 

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500:             -7,29 %

DOW JONES:      -4,40 %

NASDAQ:            -11,85 %

DAX:                     -2,89 %

Euro Stoxx 50:   -3,33 %

NIKKEI:                 -3,81 %

Mário Jičínský, CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.