Čo týždeň dal: týždeň zvyšovania úrokových sadzieb

Dôvera je krehká, volatilita trhu pravdepodobne zostane vysoká, úrokové sadzby stúpli.

Čo priniesol tento týždeň na kapitálovom trhu? Americké akcie v pondelok vzrástli na čele s indexom Dow Jones po tom, ako na tlačovej konferencii v nedeľu uviedli zástupcovia švajčiarskej vlády, centrálnej banky a regulačných úradov, že najväčšia švajčiarska banka UBS prevezme v záchrannej operácii svojho rivala Credit Suisse, ktorého problémy začali ohrozovať finančný systém.

Krach banky Silicon Valley Bank poukázal na úrokové riziko spojené s nákupom dlhodobých cenných papierov financovaných krátkodobými vkladmi a na náchylnosť na nedostatok likvidity. Banky na celom svete čelia poklesu vkladov klientov a stratám z držby cenných papierov.

Faktom je, že vyššie sadzby a straty z cenných papierov výrazne oslabili globálny bankový systém. To všetko spôsobí, že Federálny rezervný systém a ostatné centrálne banky sa ocitnú v pasci medzi potrebou udržiavať vysoké sadzby na kontrolu inflácie a tlakom na uvoľnenie menovej politiky s cieľom zabrániť finančnej nestabilite.

Na trhu s kryptomenami sa Bitcoin v uplynulých 24 hodinách vyšplhal na viac ako 27 000 dolárov uprostred chaosu v globálnom bankovom systéme, keďže niektorí investori sa k tomuto digitálnemu aktívu utiahli ako k „bezpečnému úkrytu“.

Podľa prieskumu spoločnosti Goldman Sachs je bitcoin od začiatku roka najvýkonnejším aktívom a prekonáva zlato. Počas utorkového obchodného dňa poklesol obľúbený ukazovateľ volatility na Wall Street, keď sa prehĺbilo oživenie akcií, pričom prudký nárast bánk a ubezpečenia úradov zmiernili obavy, že nedávne finančné nepokoje povedú k plnohodnotnej kríze. Koordinované kroky na vyriešenie turbulencií v bankovníctve sa nateraz upokojili.

Takzvaný barometer strachu na trhu, VIX, zaznamenal najväčší dvojdňový prepad od mája. Pred rozhodnutím Federálneho rezervného systému obchodníci vsádzajú na ďalšie zvýšenie o 25 bázických bodov, pričom úradníci pokračujú v boji proti inflácii a signalizujú záväzok k finančnej stabilite. Očakávania zvyšovania sadzieb sa v posledných dvoch týždňoch znížili v dôsledku kolapsu troch amerických regionálnych bánk a prevzatia švajčiarskej
Credit Suisse Group AG.

Tvorcovia politík sú pripravení prvýkrát od decembra vydať aktualizované prognózy sadzieb, ktoré ponúknu usmernenie o tom, či v tomto roku stále očakávajú ďalšie zvýšenia.

Index S&P 500 prekročil hranicu 4 000, čím rozšíril svoj postup nad kľúčový 200-dňový kĺzavý priemer.
Každá akcia v meradle amerických finančných ťažkých váh vzrástla. First Republic Bank vzrástla
takmer o 30% – čo bol jej najlepší deň v histórii – uprostred optimizmu nad novým plánom, o ktorom
sa diskutuje na pomoc regionálnemu veriteľovi.

Americké akcie v stredu klesli po tom, čo Federálny rezervný systém na deviatom zasadnutí v rade
zvýšil úrokové sadzby o 25 bázických bodov za sebou po sérii agresívnych krokov, ktoré sa začali v
marci 2022. Predseda Jerome Powell zdôraznil, že bankový systém USA je zdravý a odolný. Priznal
tiež, že nedávne otrasy v bankovníctve pravdepodobne povedú k sprísneniu úverových podmienok
pre domácnosti a podniky, čo by následne ovplyvnilo hospodárske výsledky.

Federálny výbor pre voľný trh jednomyseľne odhlasoval zvýšenie cieľovej sadzby federálnych fondov o štvrť
percentuálneho bodu do pásma 4,75 % až 5 %, čo je najvyššia hodnota od septembra 2007, keď boli
sadzby na svojom vrchole v predvečer finančnej krízy.

Prechod na udržanie politiky na reštriktívnych úrovniach je však iný ako začatie procesu normalizácie alebo dokonca uvoľnenia politiky. Načasovanie a rýchlosť akéhokoľvek cyklu znižovania sadzieb bude skutočne závisieť od toho, ako sa inflácia a riziká finančnej stability vyvíjajú v priebehu času.

Vo štvrtok európske akcie na čele s bankami klesli, keďže investori hodnotili politické kroky kľúčových centrálnych bánk v regióne. Kontrakty na indexe S&P 500 vzrástli o 0,29% a kontrakty na Nasdaq 100 posilnili o 1,01 %. Index Stoxx Europe 600 klesol o 0,8%, pričom tento týždeň prvýkrát klesol pred rozhodnutím Bank of England o sadzbách. Bank of England na zasadnutí zvýšila svoju hlavnú úrokovú sadzbu o 25 bázických bodov na 4,25 % v súlade s očakávaniami.

Bankové akcie najviac zaostávali po oslabení svojich amerických kolegov a po tom, čo spoločnosť Citigroup Inc. znížila svoj výhľad pre tento sektor. BOE bude pravdepodobne pokračovať v najrýchlejšej sérii zvyšovania úrokových sadzieb za tri desaťročia, pričom jej zameranie na boj proti inflácii preváži výzvy na pozastavenie vzhľadom na
nedávne turbulencie v bankovom systéme. Švajčiarska a nórska centrálna banka vo štvrtok zvýšili sadzby, ako sa predpokladalo, a naznačili ďalšie zvýšenie vo svojich kampaniach na skrotenie rastúcich spotrebiteľských cien.

Čo sa týka ekonomického vývoja, počet žiadostí o podporu v nezamestnanosti v USA sa druhý týždeň nečakane znížil, čo poukazuje na stále napätý trh práce, na ktorom sa zamestnávatelia bránia v znižovaní počtu zamestnancov.
Svetové trhy v piatok zachvátila volatilita, keď sa Deutsche Bank stala najnovším stredobodom nepokojov, keďže obavy o toto odvetvie spôsobili, že jej akcie klesli najviac za posledné tri roky.

Dôvera je krehká, volatilita trhu pravdepodobne zostane vysoká. Banky sú často v prvej línii, keď narastajú obavy z recesie, keďže sú kanálom, cez ktorý prúdia úvery do ekonomiky. Stratég Michael Hartnett, uviedol, že spready investičného stupňa a akcie budú v nasledujúcich troch až šiestich mesiacoch na ústupe. Globálne peňažné fondy zaznamenali v týždni do stredy prílev takmer 143 miliárd USD, čo je najviac od marca 2020 – za posledné štyri týždne to predstavuje viac ako 300miliárd USD, uvádza sa v poznámke s odvolaním sa na údaje spoločnosti EPFR Global.

Aktíva fondov peňažného trhu sa vyšplhali na viac ako 5,1 bilióna USD, čo je najvyššia úroveň v histórii. Z dôležitých makroekonomických výsledkov zverejnených tento týždeň stojí za zmienku zvýšenie úrokovej sadzby o 25 bázických bodov Federálnym rezervným systémom. Bank of England na zasadnutí zvýšila svoju hlavnú úrokovú sadzbu o 25 bázických bodov na 4,25 % v súlade s očakávaniami. Miera inflácie v Spojenom kráľovstve sa minulý mesiac nečakane zvýšila z 10,1 % na 10,4 %. Indikátor ekonomického sentimentu ZEW pre Nemecko klesol v marci 2023 oproti predchádzajúcemu mesiacu o 15,1 bodu na 13 bodov, čo je výrazne pod očakávaniami trhu.

Hodnotenie hospodárskej situácie sa v marci tiež mierne zhoršilo na -46,5 bodu z februárovej hodnoty -45,1 bodu. Predaj nových rodinných domov v USA vzrástol medzimesačne o 1,1 % na sezónne upravenú mieru 640 000 vo februári 2023, čo je najvyššia úroveň od augusta minulého roka.

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500: +0,38 %
DOW JONES: -0,02 %
NASDAQ: +1,27 %
DAX: +0,59 %
Euro Stoxx 50: +0,70 %
NIKKEI: +2,35 %

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?
S&P 500: +3,43%
DOW JONES: -2,74 %
NASDAQ: +12,97 %
DAX: +7,94 %Euro Stoxx 50: +9,40 %
NIKKEI: +5,20 %
Monika Švantnerová, CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.