Čo týždeň dal: trhy v červených číslach

NEW YORK – Akciové trhy sa nachádzajú pod predajným tlakom a zaznamenávajú začiatok roka s výkyvmi kvôli obavám so sprísňovania menovej politiky Federálnym rezervným systémom.

Americké akciové trhy vstúpili do obchodného týždňa až v utorok z dôvodu pondelkového sviatku pri príležitosti Dňa Martina Luthera Kinga Jr. Vstup do obchodného týždňa sa niesol v duchu celoplošných poklesov na trhu a výnosy štátnych dlhopisov Spojených štátov vzrástli v rámci nárastu špekulácií, že centrálne banky budú musieť zvýšiť úrokové sadzby skôr, ako sa pôvodne očakávalo.

Všetkých 11 priemyselných skupín v indexe S&P 500 okrem jednej klesli, zatiaľ čo index Dow Jones Industrial Average zaznamenal najväčší denný pokles od novembra. Technologický index Nasdaq 100 klesol o viac ako 2,5 %, pričom ho stiahli dole spoločnosti s veľkou trhovou kapitalizáciou ako Apple Inc. a Meta Platforms Inc. Pozornosť sa sústreďuje na marcové zasadnutie americkej centrálnej banky, pričom trhy začínajú zvažovať zvýšenie sadzieb centrálnou bankou o viac ako 25 bázických bodov.

Goldman Sachs, PNC Bank a Bank of New York Mellon zverejnili kvartálne prehľady ziskov za posledné tri mesiace roku 2021.  Goldman Sachs vykázala za štvrtý kvartál zisky, ktoré nenaplnili očakávania analytikov a akcie Goldman Sachs následne klesali počas denného obchodovania.

V stredu americké akcie predĺžili svoje poklesy, keďže investori hodnotili výhľady rastu ziskov v súvislosti s potenciálnym sprísňovaním menovej politiky. Index S&P 500 klesol už druhý deň za sebou a po prvý raz od októbra skončil pod kľúčovou úrovňou technickej podpory. Pri poklese indexu S&P 500 zavážil pokles ceny akcií s veľkou trhovou kapitalizáciou vrátane spoločností ako Amazon.com Inc., Tesla Inc. a Apple Inc. Nasdaq Composite predĺžil straty a klesol o viac ako 10 % z novembrového
maxima.

Tieto poklesy potvrdzujú, že globálne majú začiatkom roka výkyvy, ktoré sú spôsobeé  jastrabím postojom Federálneho rezervného systému, ekonomickými narušeniami spôsobenými omikrónom a rizikami pre zisky spoločností v dôsledku rastúcich nákladov.

Počas stredajšieho obchodného dňa dosiahla ropa nové sedemročné maximum, keďže Medzinárodná energetická agentúra uviedla, že na trhu je vyšší dopyt po komodite, než sa pôvodne predpokladalo aj napriek rozšíreniu omikrónového variantu koronavírusu.

Štvrtkové obchodovanie na Wall Street odštartovalo v zelených číslach, ktoré sa však počas obchodného dňa nepodarilo udržať a trh nakoniec zamieril naspäť do negatívneho teritória. To opäť potvrdzovalo nestálosť, ktorá tento rok zachvátila finančné trhy. Prepad na konci obchodnej seansy poslal index Nasdaq 100 do korekcie. Predajná nálada sa rozšírila aj do indexu S&P 500, ktorý sa nachádzal o viac ako 5 % nižšie oproti jeho historickým maximám stanoveným v prvý obchodný deň roka.

Federálny rezervný systém urobil prvý kľúčový krok smerom k možnému vydaniu americkej digitálnej meny, čo je krok, ktorý podľa centrálnej banky môže dramaticky zmeniť americký finančný systém. Fed požiadal o spätnú väzbu prostredníctvom 35-stranového diskusného dokumentu o
vládou podporovanej digitálnej minci, známej ako digitálna mena centrálnej banky alebo CBDC.

Ako sa očakávalo, centrálna banka neurobila žiadne pevné závery o tom, či by USA mali vydať digitálny dolár a uviedla, že nemá v úmysle pokračovať bez jasnej podpory Bieleho domu a Kongresu.

Centrálna banka načrtla sériu potenciálnych výhod plynúcich z digitálnej meny krytej Spojenými štátmi, vrátane zabezpečenia toho, aby dolár zostal hlavnou menou v medzinárodnom finančnom systéme.

V piatok sa Bitcoin prepadol v rozšírenom výpredaji kryptomien pod 38 000 dolárov na najnižšiu úroveň za viac ako päť mesiacov. Akcie Netflixu klesali o viac ako 20 % po tom, čo spoločnosť zverejnila výhľad rastu predplatiteľov v prvom štvrťroku, ktorý výrazne zaostal za očakávaniami.
Hlavné akciové indexy zaznamenávali aj počas piatkového obchodovania značné poklesy.

Index S&P 500 klesol už štvrtý deň a obchodoval sa pod svojím 200-dňovým kĺzavým priemerom, čo je kľúčová technická úroveň, pod ktorou sa index nezatvoril od roku 2020. Technologický index Nasdaq sa dostal
až pod hladinu 14 000 bodov a pod 200-dňový kĺzavý priemer. Ceny ropy klesli pri prekvapivom zvýšení zásob ropy v USA. Biely dom uviedol, že môže pracovať na urýchlení uvoľňovania strategických rezerv. Ekonómovia v prieskume agentúry Bloomberg očakávajú, že tvorcovia politík v marci prvýkrát po viac ako troch rokoch zvýšia úrokové sadzby a čoskoro potom znížia svoju súvahu.

K nervozite na trhoch sa pridáva aj geopolitické napätie. Z dôležitých makroekonomických výsledkov zverejnených tento týždeň stojí za zmienku počet Američanov, ktorí podali nové žiadosti o dávky v nezamestnanosti, ktorý vzrástol v týždni končiacom sa 15. januára o 55-tisíc oproti predchádzajúcemu obdobiu na 286-tisíc, čo je najvyššia úroveň od polovice októbra.

Zásoby ropy v USA sa v týždni končiacom sa 14. januára zvýšili o 0,515 milióna barelov, čo je prvý nárast od novembra. Ročná miera inflácie v eurozóne bola potvrdená na rekordnej výške 5 % v decembri 2021, čo je nárast zo 4,9 % v novembri, keďže ceny ropy a zemného plynu
naďalej stúpali a prerušenia dodávateľského reťazca naďalej zaťažovali ekonomiku.

Ročná miera inflácie v Nemecku bola v decembri 2021 potvrdená na úrovni 5,3 %, čo je najvyššia miera od júna 1992.
Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500: -5,61 %
DOW JONES: -5,12 %
NASDAQ: -7,01 %
DAX: -1,76 %
Euro Stoxx 50: -1,00 %
NIKKEI: -2,14 %

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?
S&P 500: -7,73 %
DOW JONES: -5,70 %
NASDAQ: -11,99 %
DAX: -1,77 %
Euro Stoxx 50: -1,60 %
NIKKEI: -4,41 %

Tomáš Ferech, CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.