Nový ropovod cez Kaspické more obíde Rusko

BAKUAzerbajdžan podporí realizáciu transkaspického plynovodu, ak sa ho turkménske úrady rozhodnú postaviť, ale nebude projekt iniciovať, uviedol prezident Ilham Alijev.

“Čo sa týka projektu výstavby transkaspického plynovodu, diskutovalo sa o ňom už dlhé roky. Diskutovalo sa o ňom 15 rokov, ale nepodnikli sa žiadne praktické kroky na jeho realizáciu,” povedal v rozhovore pre Talianov. noviny Il Sole 24 Ore.

Transkaspický plynovod podľa neho nie je projektom Azerbajdžanu. “Tento projekt je založený na zdrojoch Turkménska. Ak sa teda vláda Turkménska rozhodne vybudovať tento plynovod, bude to jej rozhodnutie. Ak sa takto rozhodnú, tak ich, samozrejme, podporíme. nebudú tu iniciátormi,“ povedal Alijev.

Dodal, že Azerbajdžan kedysi inicioval realizáciu veľkých regionálnych ropných a plynárenských projektov: výstavbu južného plynového koridoru, ropovodu Baku-Ceyhan. Na realizáciu týchto projektov podľa neho Azerbajdžan vytvoril tím, viedol rokovania so zahraničnými štátmi, spotrebiteľmi, firmami. “Azerbajdžan tiež vystupoval ako hlavný investor,” povedal prezident.

„Chcem povedať, že iniciátormi takýchto projektov nie sú tranzitné krajiny, ale vlastníci zdrojov,” poznamenal Alijev. „Tranzitné krajiny môžu len poskytovať podporu, poskytovať územia a rozhodovať o tranzitných tarifách.”

Povedal tiež, že Azerbajdžan a Turkménsko v súčasnosti rokujú o spoločnom rozvoji Dostlugského poľa v Kaspickom mori. Ako vysvetlil prezident Azerbajdžanu, „toto nie je ložisko plynu, je to hlavne ropné pole“.