Tesla: Hodnota firmy stúpla na jeden bilión dolárov

NEW YORK – Včera, 25. októbra 2021, akcie firmy Tesla dosiahli svoje historické maximum.

Akcie firmy vzrástli o 12,76 % na 1 025,71 USD za akciu. Výsledkom bolo, že kapitalizácia spoločnosti presiahla bilión dolárov a majetok majiteľa Elona Muska prekročil hranicu 250 miliárd dolárov.

Dnes akcie pokračujú v raste a už získali 5,87 %, čím vzrástli na 1 030,78 USD.

Tesla sa stala siedmou spoločnosťou na svete s trhovou hodnotou viac ako bilión dolárov. Ďalšími šiestimi sú Saudi Aramco, Microsoft, Apple, Alphabet, Amazon a Facebook. Prečo akcie spoločnosti naďalej rastú a Tesla právom zaujala svoje miesto medzi gigantmi?

Akcie spoločnosti medzimesačne vzrástli o 32 %. Hlavné dôvody: silné prevádzkové výsledky, lepšie marže a najväčší obchod Hertz v histórii spoločnosti.

Výrobné a finančné výsledky. Tesla dodala v treťom štvrťroku 2021 241 300 áut, čo je takmer dvakrát viac ako v rovnakom období minulého roka. Produkcia vzrástla 1,6-krát.

Čistý zisk za 3. štvrťrok vzrástol v ročnom vyjadrení 4,9-krát na 1,62 miliardy USD a tržby – 1,6-krát na 13,76 miliardy USD.

Zásadný rast v posledných mesiacoch bol podporený skutočnosťou, že napriek nedostatku komponentov v tomto odvetví spoločnosť vykazuje mimoriadny rast predaja a Tesla ľahko prekonáva tie najodvážnejšie prognózy o raste zisku.

Rast tržieb je ešte pôsobivejší, keď sa naň pozrieme v kontexte odvetvia, hovorí odborník. Podľa IHS sa totiž celosvetová produkcia áut v treťom štvrťroku medziročne znížila o 19,8 %. V tomto prostredí predaje Tesly naďalej rastú dvojciferným tempom.

Akcie Tesly sú ťahané silnými štvrťročnými výsledkami spoločnosti, ktoré potvrdili schopnosť automobilky znásobiť predaj elektrických vozidiel napriek deficitom všetkých automobiliek spôsobených nedostatok čipov.

Zvýšená ziskovosť

Hrubá marža automobilového segmentu, bez započítania regulačných úverov, vzrástla na 28 % oproti očakávaniam 26 %. Tesla rozširuje svoj náskok pred tradičnými výrobcami áut so spaľovacími motormi aj s problémami s dielmi, rastúcimi nákladmi na materiály a klesajúcimi cenami elektromobilov.

Teraz vidíme postupné zhmotnenie jednej z najambicióznejších predpovedí pre trh s elektromobilmi, a to že marže Tesly budú citeľne vyššie ako pri autách so spaľovacím motorom. Ziskovosť bude ešte vyššia: 40 % + hrubá marža a 30 % + EBITDA marža. Toto je scenár, ktorý nastolili investori, ktorí kupujú alebo nepredávajú akcie ani za súčasné ceny.

Súčasnú cenu akcií možno ospravedlniť agresívnym rastom predaja až 10 miliónov elektromobilov v roku 2030, čo sa stále zdá nereálne. Druhá možnosť nie je taký agresívny rast tržieb do 5 miliónov. Je to celkom realistická predpoveď, dá sa to nazvať aj základnou a k tomu si prirátať rast príjmov zo služieb vrátane softvéru a poistenia,.

Vyrovnajte sa s Hertzom

Jedna z najväčších svetových sietí požičovní áut Hertz včera oznámila, že zriadila požičovňu elektrických vozidiel. Hertz objednal 100 000 kusov Tesly Model 3 v hodnote viac ako 4 miliardy dolárov na dodávku v priebehu nasledujúcich 14 mesiacov. Od začiatku novembra si budú môcť zákazníci Hertz požičiavať elektrické vozidlá v požičovniach na letiskách a vo veľkých regiónoch Spojených štátov amerických, ako aj vo vybraných mestách v Európe.

Po správe o dohode akcie Tesly okamžite získali 13% a práve to umožnilo spoločnosti prekročiť míľnik 1 bilióna dolárov.

Dohoda ukazuje, že krajiny a korporácie rýchlo propagujú elektrické vozidlá na pozadí boja proti globálnemu otepľovaniu.

Niektorí analytici tento rast nepovažujú za rast trhu. Bohužiaľ alebo našťastie, v súčasnosti je cena akcií diktovaná akýmikoľvek faktormi okrem trhových a fundamentálnych.

Väčšina analytikov predpokladá, že Tesla je predražená. Napriek pôsobivému výkonu zostávajú akcie spoločnosti drahé a strednodobý rastový potenciál je vyčerpaný.

Pri tak vysokej cene akcií by mali trh postupne opustiť špekulanti, ktorí zrýchľujú rast. “Očakávam, že akcie budú rásť pomalším tempom, pretože nerovnováha medzi kapitalizáciou a finančnou výkonnosťou nemôže zostať taká veľká po dlhú dobu. Aj keď akcie majú rozhodne rastový potenciál. Microsoft, Apple a Google umožňujú Tesle sa zaraďuje medzi „bilionárov“ len formálne a jeho akcie možno len ťažko nazvať ostrovom stability.

Spoločnosť je preceňovaná, ale jej vodca Elon Musk je veľmi známy človek a úspešne manipuluje so slovnými zásahmi, poznamenáva Alexej Antonov, hlavný analytik spoločnosti Alor Broker. „Akcie Tesly sú v tomto ohľade dokonca trochu podobné kryptomenám a sám Musk opakovane hovoril o krypto trhu a už je s ním spájaný. Myslím si, že po ďalšom lokálnom maxime v akciách dôjde ku korekcii – vrátia sa na úroveň 900 USD. Tam bude možné uvažovať o otvorení dlhej pozície s cieľom 1100 USD. A Musk podporí kupujúcich ďalším verejným vyhlásením a nejakým významným projektom.

Spoločnosť si v krátkodobom horizonte nepochybne zachováva rastový potenciál svojich akcií. Eviduje sa zvýšený dopyt po automobiloch v Číne, kde má spoločnosť aj jeden z hlavných výrobných závodov. Dnešný odhad Tesly odzrkadľuje očakávania, že zisky spoločnosti budú počas nasledujúcich 5 rokov rásť exponenciálne. Na základe vyššie uvedených faktorov sme však v našich odhadoch zdržanlivejší a veríme, že reálna cena akcie je 787 dolárov.

 

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.