Čína predstavila nový lietajúci automobil

PEKNING – Xpeng (čínsky rival Tesly) dcérska spoločnosť HT Aero odhalila model lietajúceho elektromobilu. Doprava sa bude môcť pohybovať vzduchom aj cestnou dopravou, píše CNBC.

Auto sa ešte stále nevyrába – sériová produkcia je naplánovaná na rok 2024. Spoločnosť poznamenala, že konečný dizajn prepravy sa môže do uvedeného dátumu zmeniť. Karoséria nového elektromobilu bude vyrobená z ľahkých materiálov a vybavená skladacími lopatkami na lietanie. Podľa zástupcov HT Aero bude auto vybavené príslušnou bezpečnostnou výbavou – vrátane padákov. HT Aero je financovaný spoločnosťou Xpeng a jej generálnym riaditeľom He Xiaopengom. V októbri spoločnosť získala 500 miliónov dolárov od externých investorov vrátane veľkých fondov rizikového kapitálu.

Hybridné lietajúce auto AirCar v júni prvýkrát otestovala slovenská spoločnosť Klein Vision. Transport uskutočnil prvý medzimestský let z Nitry do Bratislavy. Auto letelo vzduchom 35 minút.

Generálny riaditeľ Tesly Elon Musk sa rozhodol urobiť z Roadstera 2 lietajúci športový elektromobil. Miliardár plánuje, že nová úprava bude schopná prekonať krátke vzdialenosti vzduchom. Auto zrýchli na 100 kilometrov za hodinu za menej ako dve sekundy a na jedno nabitie dokáže prejsť 965 kilometrov. Flying Roadster by sa mal začať predávať v roku 2022.