Čo týždeň dal: FED neuťahuje menovú politiku

NEW YORK – Predseda Federálneho rezervného systému Jerome Powell sa vyjadril, že je ešte skoro na to, aby centrálna banka zakročila voči inflácii a zavádzala opatrenia menovej politiky, ktoré by ju potlačili.

Dôvodom je trh práce a ďalšie oblasti ekonomiky, ktoré sa ešte musia zotaviť z pandémie.

Predstavitelia Európskej centrálnej banky v pondelok uviedli, že na svojom nasledujúcom zasadnutí načrtnú novú stratégie menovej politiky, ktorá bude odrážať zmenenú stratégiu inflačného cielenia. Nová stratégia ECB, ktorá bola oznámená minulý týždeň, jej umožňuje tolerovať infláciu vyššiu ako cieľ 2 %, keď sa úrokové sadzby nachádzajú blízko ich spodnej hranice. Zámerom je ubezpečiť investorov, že menová politika nebude predčasne sprísnená a upevniť ich očakávania týkajúce sa rastu cien, ktoré po väčšinu minulého desaťročia zaostávali za cieľom ECB. Prezidentka ECB Christine Lagardeová, jej zástupca Luis de Guindos a guvernér portugalskej centrálnej banky Mario Centeno v pondelok uviedli, že nová stratégia bude začlenená do politických usmernení centrálnej banky na zasadnutí 22. júla. Súčasná stratégia ECB hovorí, že centrálna banka bude kupovať dlhopisy tak dlho, ako to bude potrebné a udržiavať úrokové sadzby na súčasnej rekordne nízkej úrovni, pokiaľ sa nebude výhľad inflácie stabilne blížiť k svojmu cieľu. Zaväzuje tiež banku k reinvestovaniu výnosov z dlhopisov.

Európska centrálna banka v stredu urobila ďalší krok spojený s  prijatím digitálneho eura. Týmto krokom je schválenie fázy preskúmania konceptu zavedenia digitálneho eura, ktorá by v konečnom dôsledku mohla viesť k zavedeniu virtuálnej meny centrálnej banky niekedy v polovici nasledujúceho desaťročia. Ďalšia etapa bude trvať 24 mesiacov a jej cieľom je vyriešiť kľúčové problémy týkajúce sa dizajnu a distribúcie digitálnej meny. Digitálne euro by podľa vyhlásení predstaviteľov ECB dopĺňalo hotovosť, nie ju nahrádzalo. Člen výkonnej rady Fabio Panetta uviedol, že ďalšou fázou bude implementácia, ktorá bude trvať asi tri roky. Pravdepodobné rysy digitálneho eura sa už kryštalizujú, pričom výskumy a oficiálne stanoviská  zobrazujú platobný systém, ktorý je rýchly, ľahko použiteľný a bezpečný.

Predseda Federálneho rezervného systému Jerome Powell sa v stredu vyjadril ohľadom inflácie v Spojených štátoch. Podľa jeho slov sa miera inflácia výrazne zvýšila a v nadchádzajúcich mesiacoch zostane pravdepodobne na vyšších úrovniach. Predseda Fedu pripísal prudký nárast inflácie faktorom súvisiacim s opätovným otvorením ekonomiky po pandémii. Zo slov predsedu Federálneho rezervného systému vyplývalo, že nárast inflácie sa začne pravdepodobne zmierňovať niekedy v horizonte 6 mesiacov. K zmene menovej politiky zo strany Federálneho rezervného systému by mohlo dôjsť pokiaľ by inflácia zostávala dlhodobo nad inflačným cielením.

 

Jerome Powell sa takisto vyjadril, že je ešte príliš skoro na to, aby centrálna banka zakročila voči inflácii a zavádzala opatrenia menovej politiky, ktoré by ju potlačili, a to vzhľadom na trh práce a ďalšie oblasti ekonomiky, ktoré sa ešte musia zotaviť z pandémie.

V tomto týždni sme mohli sledovať aj zmiešané hospodárske výsledky významným finančných spoločností. Banky vrátane Bank of America, JPMorgan Chase a Morgan Stanley prekonali odhady konsenzu o štvrťročných tržbách a príjmoch, ale takisto vykazovali známky spomalenia rastu v hlavných obchodných segmentoch, ako je napríklad dopyt po pôžičkách a obchodné činnosti bánk s pevným výnosom.

Z dôležitých makroekonomických výsledkov zverejnených tento týždeň stojí za zmienku utorkový index spotrebiteľských cien v USA, ktorý vyskočil v júni oproti predchádzajúcemu roku o 5,4 percenta, čo bol najväčší nárast od roku 2008. Žiadosti o podporu v nezamestnanosti v USA za minulý týždeň, ktoré boli zverejnené vo štvrtok ukázali pokles v porovnaní s týždňom pred tým o 28 000 žiadostí a nachádzali sa na úrovni 360 000 žiadostí, čo bolo v súlade s odhadmi analytikov. V piatok boli zverejnené medziročné dáta inflácie merané indexom spotrebiteľských cien v eurozóne, ktoré ukázali medziročný rast inflácie v mesiaci jún na úrovni o 1,9 %, tento výsledok bol v súlade s očakávaniami trhu. Maloobchodné tržby v USA v júni medzimesačne vzrástli o 0,6 %.

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500: -0,97 %

DOW JONES: -0,52 %

NASDAQ: -1,87 %

DAX: -0,94 %

Euro Stoxx 50: -0,79 %

NIKKEI: +0,22 %

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500: +15,20 %

DOW JONES: +13,33 %

NASDAQ: +11,94 %

DAX: +13,28 %

Euro Stoxx 50: +13,60 %

NIKKEI: +2,04 %

 

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.