Nemecko: Bosch otvoril podnik na výrobu čipov

DRÁŽĎANY – Nemecký výrobca Bosch otvoril závod na výrobu polovodičových čipov. Je to spôsob, ako pomôcť Európe a svetu prekonať globálny nedostatok čipov. Informuje o tom Bosch.

Továreň sa nachádza neďaleko Drážďan v Nemecku. Spoločnosť Bosch stálo spustenie vlastných čipových liniek 1,2 miliardy dolárov. Iniciatíva jednej z vlajkových lodí v oblasti elektroniky pomôže potlačiť rast cien zariadení a strojov, ktorý je poháňaný nedostatkom polovodičových prvkov. Závod zmierni závislosť európskych spoločností od dovozu z východnej Ázie, kde sa nachádza asi 75 percent svetovej kapacity na výrobu čipov.

Kvôli nedostatku čipov sa pozastavila výroba v niektorých autombilkách, ktoré majú svoje pobočky na Slovensku.

Prvé mikroobvody sa objavia v júli. Závod bude postupne rozširovať svoju kapacitu, uviedol člen predstavenstva Harald Kroeger 7. júna 2021 pri otváracom ceremoniáli továrne.

Na výstavbu závodu získala spoločnosť Bosch asi 140 miliónov eur od nemeckého ministerstva hospodárstva a energetiky. Spoločnosť predpovedá, že v roku 2021 vzrastie dopyt po polovodičoch o 11 percent. Nový závod v Drážďanoch bude zásobovať celý svet čipmi.

Problémy s dodávkou čipov zasiahli mnohé priemyselné odvetvia kvôli nadmernej ponuke elektroniky v pandémii. Poradenská spoločnosť AlixPartners 13. mája uviedla, že globálny nedostatok polovodičových čipov zníži produkciu automobilov v roku 2021 o 3,9 milióna, s odhadovanou stratou 110 miliárd dolárov pre výrobcov.

Robert Bosch GmbH je nemecká skupina spoločností, popredný svetový poskytovateľ technológií a služieb v oblasti automobilovej a priemyselnej technológie, spotrebného tovaru, stavebných a baliacich technológií.

Spoločnosť založil nemecký podnikateľ a inžinier Robert Bosch 15. novembra 1886. Sídlo spoločnosti sa nachádza v nemeckom Gerlingene neďaleko Stuttgartu. Robert Bosch (1861- 1942) bol nemecký podnikateľ, zakladateľ firmy Robert Bosch GmbH. V roku 1886 v Stuttgarte založil dielňu, z ktorej neskôr vznikla eseročka Bosch GmbH. Táto aj v sociálnej sfére pokroková firma (v roku 1906 zaviedla osemhodinový pracovný čas) vyrábala pre spaľovacie motory nízkonapäťové magnetické zapaľovače, ktoré Bosch vyvinul. Neskôr, v roku 1902, Bosch vymyslel vysokonapäťové magnetické zapaľovanie (Boschove zapaľovacie sviečky), ktoré boli veľmi dôležité pre moderné motory. Potom vymyslel aj iné elektrické časti motorových vozidiel, napríklad spúšťač. Jeho vozidlá mali ako prvé jednotne elektrickú výbavu. V roku 1984 bol za svoje zásluhy uvedený do Automotive Hall of Fame