Ukrajina: sankcie na ruský internetový obchod Wildberries, ľudí z Doneckej republiky a Krymu

KYJEV – Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskiy podpísal dekrét o zavedení ekonomických sankcií proti najbohatšej žene v Rusku Tatiane Bakalčukovej, zakladateľke internetového obchodu Wildberries (lesné plody). Uvádza to „Interfax-Ukrajina“.

„Spoločnosť Wildberries s ručením obmedzeným. Doba platnosti je tri roky, “znie dodatok k vyhláške. Okrem ruských divočín boli sankcionované aj divízie spoločnosti na Ukrajine, ako aj v Poľsku, Arménsku, Bielorusku, Kirgizsku a Kazachstane.  Wildeberries pôsobí aj na Slovensku.

Zoznam obsahuje   Wildberries (divízia ukrajinská, ruská, poľská, arménska, bieloruská, kirgizská, kazašská), nezisková organizácia „Centrum oficiálneho zastúpenia Doneckej ľudovej republiky vo Francúzsku“, nezisková organizácia „Asociácia zastúpenia Doneckej ľudovej republiky vo Francúzsku“, nezisková organizácia „Asociácia  Francúzsko – Krym“.

Podľa agentúry sú všetky aktíva týchto spoločností blokované, je im zakázaný tranzit zdrojov, lety a preprava cez územie Ukrajiny, zavádza sa zákaz prevodu technológií a práv duševného vlastníctva na ne, ako aj zákaz výberu kapitálu z územia Ukrajiny.

Boli zavedené osobné sankcie, a to aj proti majiteľke Wildberry Tatyane Bakalčukove a jej manželovi Vladislavovi Bakalčukovi.

Na zozname boli aj riaditeľ rozvoja informačných technológií vo Wildberries Andrey Revyaško, vedúci  divízie„Knihy“ Wildberry Aleksejovi Kuzmenkovi, zakladateľovi „Centra pre oficiálne zastúpenie Doneckej ľudovej republiky vo Francúzsku“ Gerard-Hubert Fayard, zamestnancovi „Doneckého medzinárodného tlačového strediska“ (DONi) Christel Nean. Wildberries v minulosti obvinili zo širenia protiukrajinských kníh.

Bakalčuk sa stala najbohatšou ženou v Rusku vo februári tohto roku. Od začiatku roka zarobila 443 miliónov dolárov, čím sa jej majetok zvýšil na 9,53 miliardy USD. To prevyšuje hodnotu aktív Eleny Baturiny, manželky niekdajšieho starostu Jurija Lužkova,  ktorá bola od roku 2004 najbohatšou ruskou ženou.

Wildbberries je medzinárodný online obchod s odevmi, obuvou, elektronikou, detským tovarom, tovarom pre domácnosť a iným tovarom. Okrem Ruskej federácie pracuje v Bielorusku, Kazachstane, Kirgizsku a Arménsku. V januári 2020 začala spoločnosť pôsobiť na trhu EÚ a otvorila predaj v Poľsku, od mája 2020 – na Slovensku, od septembra 2020 – na Ukrajine, od decembra 2020 – v Izraeli, od januára 2021 – v Nemecku.

Sankcie proti Wildberry zahŕňajú blokovanie aktív, úplný zákaz tranzitu zdrojov cez územie Ukrajiny, zabránenie vývozu kapitálu z územia Ukrajiny, pozastavenie plnenia hospodárskych a finančných záväzkov, ukončenie poskytovania telekomunikačných služieb, zákaz prevodu technológií a práv duševného vlastníctva.

Tatyana Vladimirovna Bakalchuk (rodená Kim) je ruský podnikateľ, zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Wildberries, ruského medzinárodného internetového obchodu s odevmi, obuvou, tovarom pre domácnosť a iným tovarom. Podľa Forbesu sa od 3. marca 2021 stala Tatiana Bakalčuk najbohatšou ženou v Rusku s majetkom 1,4 miliardy dolárov.