Čo týždeň dal: zverejnené údaje o raste HPD v Spojených štátoch nesplnili očakávania

Index Nasdaq 100 dosiahol nové historické maximá. Prezidenti pobočiek Fedu sa vyjadrili k aktuálnej situácií s infláciou. Japonská banka ponechala svoje úrokové sadzby nezmenené.

Neutíchajúca rally v pondelok na amerických akciách sa v pondelok predĺžila, podporená množstvom obchodov, keďže obchodníci zväčša ignorovali zmierlivé správy predstaviteľov Federálneho rezervného systému. Po sedemtýždňovej býčej sérii index S&P 500 vzrástol o 0,5 %, keďže po mesiacoch neuspokojivých objemov sa v pondelok uskutočnili fúzie a akvizície v hodnote viac ako 40 miliárd USD. Nasdaq 100 vzrástol o 0,6 % a druhú seansu po sebe uzavrel na rekordnej úrovni.

Zatiaľ čo akcie sa do veľkej miery otriasli snahou predstaviteľov Federálneho rezervného systému obmedziť očakávania skoršieho a výraznejšieho zníženia sadzieb, než sa očakávalo, rally na štátnych dlhopisoch si v pondelok vydýchla. Výnosy stúpli, pričom sadzba dvojročných dlhopisov sa pohybovala okolo 4,5 % a desaťročných dlhopisov sa priblížila k 4 %. Dolár sa ustálil, keďže jen oslabil. Za oceánom člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky Bostjan Vasle nasadil opatrný tón po minulotýždňových vyjadreniach prezidentky ECB Christine Lagardeovej, že banka vôbec nediskutovala o znížení sadzieb. Bitcoin sa prepadol.

Nasdaq 100 v utorok stanovil ďalšie historické maximum, zatiaľ čo S&P 500 pridal 0,6 %, čím sa rýchlo priblížil k rekordnému maximu tohto benchmarku. Nový rekord dosiahol aj blue-chip index Dow Jones Industrial Average. Prezident atlantského Fed-u Raphael Bostic uviedol, že zníženie sadzieb nie je naliehavé. Očakáva iba dve zníženia sadzieb v roku 2024 – čo je výrazne pod očakávaniami obchodníkov, ktorí predpokladali aspoň päť znížení – len málo prispela k zníženiu optimizmu na trhu. Dlhopisy si udržali zisky, pričom výnosy 10-ročných amerických dlhopisov, ktoré sú ukazovateľom hypotekárnych sadzieb, klesli na približne 3,93 %. Sadzba dvojročných dlhopisov citlivých na politiku sa pohybovala okolo 4,44 %.

Zatiaľ čo prezident Richmondského Fedu Thomas Barkin nasadil holubičí tón naznačujúci, že americká centrálna banka zníži úrokové sadzby, ak bude pokračovať nedávny pokrok v oblasti inflácie, iní tvorcovia politiky sa agresívnejšie postavili proti stávkam na zníženie sadzieb. Japonský akciový index Nikkei 225 vzrástol a jen klesol po tom, čo BOJ (Bank of Japan) ponechala svoju základnú úrokovú sadzbu na úrovni -0,10 % a signalizovala, že sa neponáhľa so zrušením záporných úrokových sadzieb. Japonská centrálna banka sa vymyká z radu, keďže ani nezačala so sprísňovaním politiky, zatiaľ čo mnohé jej kolegyne sa zrejme chystajú ukončiť cykly zvyšovania sadzieb.

Vysoko rastúce akcie zaznamenali v stredu jeden z najhorších dní za posledné mesiace po tom, čo Wall Street varovala pred stiahnutím rally, ktorú minulý týždeň podnietil obrat Federálneho rezervného systému. Nasdaq 100 ukončil seansu poklesom o 1,5 %, čo je najväčší jednodňový pokles za posledných osem týždňov, keďže technologický benchmark sa stiahol zo svojho posledného historického maxima. Index S&P 500 klesal podobným tempom a zaznamenal najprudší pokles od 26. septembra. Pokladničné poukážky poháňali vpred, pričom výnosy dvojročných dlhopisov citlivých na politiku zaznamenali posun o 10 bázických bodov, desaťročná sadzba klesla na 3,9 %. Niektorí z najväčších býkov na Wall Street smerujúcich k roku 2023 zostali pri vyhliadkach na ďalšie posilnenie v budúcom roku nezastavení.

Analytici, ktorý sa spomedzi stratégov sledovaných agentúrou Bloomberg najviac priblížili k predpovedi trajektórie indexu S&P 500 na tento rok, vidí benchmark v roku 2024 na úrovni 5 200 bodov. Investori tiež začínajú zvažovať riziká vyplývajúce z možných meškaní v lodnej doprave a zvýšenia nákladov na prepravu, keďže spoločnosti odkláňajú náklad od Červeného mora, aby sa vyhli útokom militantov. Toto presmerovanie bude znamenať vyššie náklady na prepravu a dlhší čas dodania. Pozornosť sa teraz sústreďuje na nadchádzajúce údaje vrátane štvrtkových údajov o HDP a piatkových údajov o výdavkoch na osobnú spotrebu – preferovaného ukazovateľa inflácie Fedu. V komoditnom sektore ropa klesla pod 75 USD za barel, zatiaľ čo zlato sa prepadlo.

Index S&P 500, ktorý vo štvrtok vzrástol o 1,0 %, je na prahu osemtýždňovej víťaznej série – najdlhšej za viac ako päť rokov – ak si zisky udrží. Index Nasdaq 100 čelí podobnej výzve, technologický benchmark vzrástol o 1,2 % po stredajšom výpredaji, ktorý ho zrazil z rekordných maxím. Akcie spoločnosti Nike sa počas obchodovania po skončení obchodovania prepadli o približne 5 % po varovaní výrobcu tenisiek, že v druhej polovici fiškálneho roka sa tržby zmiernia. Podobné spoločnosti, vrátane Foot Locker, sa počas obchodovania po skončení burzy tiež oslabili. Index VIX prvýkrát od novembra nakrátko vzrástol nad 14, pričom ukazovateľ volatility akcií na Wall Street sa obchoduje v blízkosti viacročných miním.

Všeobecne sa očakáva, že preferovaný ukazovateľ inflácie Fedu, tzv. jadrový index cien výdavkov na osobnú spotrebu, dosiahne pri zverejnení správy pred piatkovým otvorením amerického akciového trhu 2 % cieľ centrálnej banky. Globálna dlhopisová rally si vo štvrtok vydýchla, keď sa výnosy amerických dvojročných dlhopisov pohybovali okolo 4,35 %. Sadzba amerického 10-ročného dlhopisu – viazaného na všetko od hypoték až po úverové sadzby – sa zvýšila na 3,89 %, pričom tento mesiac stále klesla o približne 50 bázických bodov. V oblasti komodít ceny ropy po troch dňoch rastu ustúpili, keďže rastúca produkcia v USA zmiernila hrozbu útokov na lode na jednej z najdôležitejších vodných ciest na svete.

V piatok Finančné aktíva od akcií po dlhopisy zaznamenali ďalší víťazný týždeň, keďže makroekonomické údaje len posilnili presvedčenie Wall Street o skorom a výraznom znížení sadzieb v budúcom roku. Index S&P 500 v piatok vzrástol o nepatrných 0,2 %, keďže prepad akcií spoločnosti Apple Inc. zaťažil akciové indexy. Gigant vyrábajúci iPhone tento rok zvýšil svoju trhovú hodnotu o takmer 1 bilión USD. Ťahúňom bola aj spoločnosť Nike Inc, ktorá v piatok klesla o 12 % po tom, ako výrobca športového oblečenia oznámil slabší výhľad predaja a plán znižovania nákladov.

Volatilitu na trhu mohlo v piatok nakrátko podnietiť aj to, že Najvyšší súd odmietol posunúť rozhodnutie o imunite bývalého prezidenta Donalda Trumpa pred trestným stíhaním. Globálne dlhopisy boli od štvrtka pripravené na ďalšie víťazstvo, vyplýva z údajov spracovaných agentúrou Bloomberg. Výnosy štátnych dlhopisov boli v piatkovom obchodovaní zmiešané, pričom výnosy 10-ročných amerických dlhopisov sa pohybovali na úrovni okolo 3,9 %. V oblasti komodít zaznamenali ceny ropy najväčší týždenný nárast od októbra, keďže prepravcovia sa vydali na dlhé obchádzky, aby sa vyhli útokom militantov v Červenom mori.

Bank of Japan na poslednom zasadaní v tomto roku podľa všeobecných očakávaní jednomyseľne ponechala svoju kľúčovú krátkodobú úrokovú sadzbu na úrovni -0,1 % a výnosy 10-ročných dlhopisov na úrovni približne 0 %. Deficit obchodnej bilancie Japonska sa v novembri 2023 prudko znížil na 776,94 mld. JPY z 2 057,64 mld. JPY v rovnakom mesiaci predchádzajúceho roka, pričom trhové odhady hovorili o schodku vo výške 962,4 mld. JPY. Medziročná miera inflácie v Japonsku v novembri 2023 klesla na 2,8 % z 3,3 % v predchádzajúcom mesiaci, čo poukazuje na najnižšiu výšku od júla 2022. Ukazovateľ podnikateľskej klímy Ifo pre Nemecko v decembri 2023 neočakávane klesol na trojmesačné minimum 86,4 bodu z novembrových 87,2 bodu revidovaných smerom nadol a v porovnaní s trhovými prognózami na 87,8 bodu. Indikátor spotrebiteľskej klímy GfK pre Nemecko sa v januári 2024 zvýšil na -25,1 z mierne revidovanej hodnoty -27,6 v decembri.

Ročná miera inflácie v Spojenom kráľovstve sa v novembri 2023 spomalila na 3,9 %, čo je najnižšia hodnota od septembra 2021, z októbrových 4,6 % a výrazne pod úrovňou prognóz 4,4 %. Maloobchodné tržby v Spojenom kráľovstve sa v novembri 2023 medzimesačne zvýšili o 1,3 %, čo výrazne kontrastuje so stagnujúcim októbrovým rastom a prekonáva trhové prognózy rastu o 0,4 %. Ročná miera inflácie v Kanade dosiahla v novembri 2023 úroveň 3,1 %, pričom oproti predchádzajúcemu mesiacu zostala nezmenená a výrazne prekročila trhové očakávania na úrovni 2,9 %.

Stavebné povolenia v Spojených štátoch v novembri 2023 podľa predbežných údajov klesli o 2,5 % na sezónne upravenú ročnú mieru 1,460 mil. a boli tak pod trhovými očakávaniami na úrovni 1,470 mil. Americká ekonomika v treťom štvrťroku 2023 medziročne vzrástla o 4,9 %, čo je mierne pod úrovňou 5,2 % podľa odhadov, ale zodpovedá pôvodne uvádzanej hodnote 4,9 % v predbežnom odhade. Aj ďalšie piatkové správy ukázali, že spotrebitelia získavajú presvedčenie, že inflácia v najväčšej svetovej ekonomike je na správnej ceste. Zároveň sa nečakane prepadol údaj o predaji nových domov v USA, hoci môže ísť len o dočasnú prekážku pre očakávané oživenie trhu s bývaním.

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500:                    + 0,75 %

DOW JONES:             + 0,22 %

NASDAQ:                   + 1,21 %

DAX:                           – 0,27 %

Euro Stoxx 50:          -0,61 %

NIKKEI:                       + 0,26 %

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500:                             + 23,83 %

DOW JONES:                     + 12,79 %

NASDAQ:                            + 43,25 %

DAX:                                     + 19,98 %

Euro Stoxx 50:                  + 19,19 %

NIKKEI:                                + 27,64 %

Roman Hronček, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.