Vláda uvažuje o znárodnení Electricité de France

PARÍŽ – Francúzska vláda je pripravená znárodniť energetickú spoločnosť Electricite de France (EDF) za viac ako 8 miliárd eur, uviedla agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroje.

„Francúzska vláda je pripravená zaplatiť viac ako 8 miliárd eur, aby sa energetický gigant EDF vrátil pod plnú štátnu kontrolu,“ píše agentúra s odvolaním sa na zdroje.

Jeden zdroj uviedol, že náklady na spätné odkúpenie 16-percentného podielu v EDF, ktorý štát ešte nevlastní, by mohli predstavovať takmer 10 miliárd eur, ak sa do toho započítajú aj nesplatené konvertibilné dlhopisy a futures prémia za súčasné trhové ceny.

Ešte predtým, 6. júla, francúzska premiérka Elisabeth Bornová oznámila, že francúzsky štát zvýši svoj podiel v energetickej spoločnosti EDF na 100 %. Toto rozhodnutie vysvetlila tým, že klimatická núdza si vyžaduje radikálne riešenia a že Francúzsko si musí zabezpečiť svoju suverenitu na pozadí konfliktu na Ukrajine.

Électricité de France (EDF) je spoločnosť zaoberajúca sa výrobou a distribúciou elektriny. EDF je francúzska spoločnosť, ale pôsobí v mnohých ďalších krajinách, mimo Európy pôsobí ešte v Južnej Amerike, Ázii a Afrike. Táto energetická spoločnosť bola založená 8. apríla 1946 ako výsledok navrhovaného znárodňovania majetku súvisiaceho s výrobou, prepravou a distribúciou elektrickej energie.

Spoločnosť EDF sa zameriava hlavne na výrobu elektrickej energie z jadrových elektrární a prevádzkuje niekoľko desiatok takýchto elektrární. Francúzsky energetický trh je úplne závislý od elektriny získanej z jadrových elektrární. Takmer 72 % vo Francúzsku vyrobenej elektrickej energie sa vyrába v jadrových elektrárňach, ktoré vlastní EDF. Keď spoločnosť EDF kúpila British Energy, získala navyše ďalších osem jadrových elektrární v Británii.