Ukrajina: štátny rozpočet dostane grant 1,7 mld. USD

KYJEV – Premiér  Ukrajiny Denys Šmyhal vyhlasuje, že Ukrajina dostane grant vo výške 1,7 miliardy dolárov.

Bude to od jediného darcovského trustového fondu vytvoreného Medzinárodnou bankou pre obnovu a rozvoj (IBRD) a Agentúrou Spojených štátov amerických pre medzinárodný rozvoj (USAID).

“Návrh zodpovedajúcej dohody bol dnes schválený na rokovaní vlády. Toto sú výsledky dohôd, ktoré dosiahli rozvojoví partneri v dôsledku rozsiahlej agresie Ruska proti Ukrajine. Grant sa bude týkať bezplatnej, nevratný základ do štátneho rozpočtu Ukrajiny od USAID s podporou Medzinárodnej rozvojovej banky a IDA“, – napísal Shmyhal v kanáli Telegram.

Prostriedky budú podľa neho smerovať na pokrytie výdavkov štátneho rozpočtu na zdravotné výkony v rámci programu lekárskej garancie.

“Ide o veľmi silnú podporu našich amerických partnerov,” uzavrel premiér.

Medzinárodná banka pre obnovu a rozvojm, alebo po anglicky International Bank for Reconstruction and Development (IBRD) je jedna z piatich inštitúcií Skupiny Svetovej banky. IBRD je medzinárodná organizácia, komerčná uverová inštitúcia, pôvodne založená na základe breton-woodskych dohôd 27. decembra 1945 na obnovu štátov po druhej svetovej vojne. Jej sídlom je mesto Washington v USA.

Agentúra Spojených štátov amerických pre medzinárodný rozvoj (Uniited States Agency for International Development, USAID), či Americká agentúra pre medzinárodný rozvoj, je agentúra federálnej vlády Spojených štátov amerických, zodpovedná primárne za administráciu zahraničnej civilnej pomoci. Bola založená roku 1961 výkonným rozhodnutím prezidenta Johna F. Kennedyho kvôli realizácie programov rozvojovej pomoci v oblastiach schválených Kongresom na základe zákona Foreign Assistance Act z roku 1961. USAID, ako nezávislá federálna agentúra, získava súhrnné zahranično-politické smernice od amerického Ministerstva zahraničných vecí a usiluje o „podanie pomocnej ruky ľuďom v zámorí, bojujúcim za lepší život, za účelom zotavenia z katastrof, či tým, ktorí sa snažia žiť v slobodnej a demokratickej krajine.“

Oficiálne ciele USAID zahrňujú poskytovanie „ekonomickej, rozvojovej a humanitárnej pomoci po celom svete na podporu amerických zahranično-politických cieľov.“ Agentúra pôsobí v subsaharskej Afrike, Ázii, na Blízkom východe, v Latinskej Amerike a Karibiku, Európe a Eurázii.