K dohode však v pondelok zabránili nezhody ohľadom výšky a mechanizmu zmeny stropu

 BRUSELPredstavitelia EÚ zostávajú optimistickí, pokiaľ ide o vyhliadky na dohodu, ktorá má obmedziť ruské príjmy z ropy, píše WSJ. Ale krajiny Európy vidia rozdielne, aký by mal byť cenový strop. Niektorí trvajú na 30 dolároch za barel, iní na 70 dolároch.

Predstavitelia EÚ sa opäť raz dokázali dohodnúť na konkrétnom cenovom strope pre ruskú ropu. Zároveň prebiehajú rokovania o detailoch bezprecedentných sankcií a do implementácie navrhovaných opatrení zostáva týždeň. K dohode však v pondelok zabránili nezhody ohľadom výšky a mechanizmu zmeny stropu

Európska komisia, výkonná zložka EÚ, navrhla cenový strop vo výške 65 dolárov za barel na pondelkových rokovaniach, uviedli troch diplomatov oboznámení s touto záležitosťou. A v budúcnosti môže byť znížená na 62 miliónov za barel.

Zástupcovia Poľska, Estónska a Litvy považovali cenovú hladinu za príliš vysokú, hoci diplomati EÚ uviedli, že rozdiel sa v posledných dňoch zmenšil. Zároveň nestrácajú optimizmus, že blok prijme nový mechanizmus včas. Rokovania by mohli pokračovať už v utorok.
USA a ich spojenci v G7 vyspelých ekonomík čakajú, kým sa na strope dohodne všetkých 27 členov EÚ. Dodávatelia ruskej ropy za cenu nad stanovený limit podľa plánu prídu o západné dopravné a poisťovacie služby. Takto západní spojenci dúfajú, že znížia príjmy Ruska z ropy a zároveň udržia ruskú ropu na svetových trhoch.
Úradníci sa ponáhľajú zaviesť strop pred 5. decembrom a okamžite ho spustiť. V minulosti boli diskusie neraz brzdené názorovými rozdielmi medzi USA a Európou, ako aj nezhody v rámci EÚ. V tejto chvíli sú funkcionári v cieli. Neistota ohľadom detailov však znepokojuje obchodníkov s ropou, ktorých už znepokojilo embargo EÚ na ruskú ropu, ktoré vstúpi do platnosti 5. decembra.
Ak sa strop nezavedie do 5. decembra, EÚ zavedie úplný zákaz poistenia, sprostredkovania a financovania ruskej ropy. Americkí predstavitelia už predtým vyjadrili obavy, že to povedie k zvýšeniu cien a namiesto toho navrhli strop ako miernejšiu možnosť.
K dohode však v pondelok zabránili nezhody ohľadom konkrétnej výšky a mechanizmu zmeny stropu v budúcnosti. Americkí predstavitelia uviedli, že strop by sa mohol v budúcnosti znížiť.
Minulý týždeň Poľsko navrhlo obmedziť cenu na 20 až 30 dolárov za barel s argumentom, že sa blíži k ruským výrobným nákladom, čo potvrdil aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Poľsko tiež chce, aby bola otázka stropu zahrnutá do deviateho balíka sankcií proti Rusku. Rokovania v EÚ o tom ešte len začali.
Niektorí analytici tvrdia, že cena v oblasti 65 dolárov za barel pravdepodobne nezníži príjmy z ruskej ropy. Minulý týždeň mala ruská ropa Ural dodaná do Rotterdamu podľa údajov S&P hodnotu 55,71 USD za barel, čo je približne 28 USD pod globálnou referenčnou hodnotou Brent.
A ak sa Ukrajina, Poľsko a ďalšie krajiny pokúšajú znížiť strop, aby pripravili Rusko o príjmy, ostatné krajiny, vrátane USA, naopak trvajú na jeho zvýšení. Bidenova administratíva sa snaží obmedziť cenu na historické predajné ceny, keďže očakáva, že Rusko dodrží prijaté opatrenia.
Pondelňajší panelisti uviedli, že verejne dostupné informácie o cene ruskej uralskej ropy môžu byť nespoľahlivé, keďže trh sa počas konfliktu stal neprehľadným. 60 dolárov alebo o niečo vyšší cenový strop je stále pod historickými predajnými cenami, hovoria úradníci, čo znamená, že príjmy ruskej štátnej pokladnice sa znížia. Navyše, počiatočná úroveň sa môže časom znížiť, dodali.