Financial Times: Európa dováža z Ruska 16 % LNG

LONDYN / MOSKVA – Objem dodaného ruského skvapalneného (LNG) zemného plynu dosiahol rekordných 17,8 miliardy metrov kubických.

Vyplýva to z analýzy globálneho denníka The Finacial Times.

Podľa výpočtov denníka predstavuje ruský LNG 16 % celkového dovozu námorného plynu do európskych krajín počas sledovaného obdobia. Hlavnými odberateľmi boli Belgicko, Španielsko, Holandsko a Francúzsko. Európa zároveň dostala cez plynovody 62,1 miliardy kubických metrov. m ruského plynu od začiatku roka. Podľa FT takéto údaje naznačujú, že Starý svet nie je pripravený úplne opustiť plyn z Ruska. Ako naznačila Anne-Sophie Corbeau, špecialistka z Centra pre globálnu energetickú politiku Kolumbijskej univerzity v New Yorku, Rusko môže jedného dňa odmietnuť dodávať LNG do Európy. V takom prípade, pokračoval Korbo, by Európania boli nútení „kupovať [plyn] na ešte drahšom spotovom trhu“. Verí tiež, že Rusko by mohlo nasadiť svoje tankery na skvapalnený zemný plyn do krajín ako Bangladéš a Pakistan a predávať plyn za nižšie ceny, aby „zarobilo politické výhody“ a „vyvinulo tlak na Európanov“.

Problémy s plynovodmi

FT pripomenul, že v roku 2021 Európa celkovo doviezla 155 miliárd metrov kubických. m ruského zemného plynu vrátane LNG. V roku 2022 podľa bruselského think-tanku Bruegel klesli dodávky plynovodného plynu z Ruska oproti minulému roku takmer o 80 %.

Gazprom predtým informoval, že ruské sankcie uvalené na viaceré zahraničné energetické spoločnosti zakazujú holdingu využívať plynovod Jamal – Európa na prečerpávanie ruského plynu cez Poľsko. Spoločnosť Nord Stream AG v septembri zase informovala o „bezprecedentnom zničení“, ku ktorému došlo na troch reťazcoch pobrežných plynovodov Nord Stream a Nord Stream 2, v dôsledku čoho bolo prerušené čerpanie. Jedinou cestou pre dodávky ruského plynu do krajín západnej a strednej Európy zostáva tranzitná linka cez Ukrajinu. Dodávky plynu cez Turkish Stream a Blue Stream sú určené pre Turecko a krajiny južnej a juhovýchodnej Európy.

Nákupy LNG

Na tomto pozadí európske krajiny doviezli od januára do októbra rekordných 111 miliárd kubických metrov, vypočítala analytická spoločnosť Refinitiv. m LNG – o 70% viac ako pred rokom. Najväčším dodávateľom LNG do Európy sú USA s podielom 42 %. Na druhom mieste je Rusko, ktorého podiel napriek rekordným dovozom klesol z 20 % pozorovaných za posledné tri roky na 16 % na pozadí zvýšených nákupov zo Spojených štátov. Katar je na treťom mieste s 13,7 %.

Expert Bruegel Georg Zachman navrhol, že EÚ by nemala opustiť ruský LNG, ale má zmysel vyvinúť mechanizmus na ochranu pred individuálnymi dohodami o plyne. “Ak nakupujeme LNG od Ruska, potom je to normálne. Pretože od Rusov dostávame to, čo by sa inak posielalo iným. Európa naliehavo potrebuje mechanizmus, ktorý bude chrániť, ak Rusko začne selektívne posielať plyn jednotlivým kupujúcim v Európe s cieľom získanie politických výhod a narušenie európskej jednoty,“ povedal.

Fotografie: www.gazprom.com, www.pexels.com