Fiat Chrysler získa najväčšiu pôžičku 6,3 mld. eur

RÍM – Talianske ministerstvo financií poskytne spoločnosti Fiat Chrysler Automobiles (FCA) pôžičku rekordných 6,3 miliárd eur na záchranu medzinárodného automobilového gigantu pred bankrotom. Uvádza to Bloomberg.

Táto pôžička bude najväčšou v histórii ktorejkoľvek automobilky v Európe od začiatku pandémie COVID-19. Financovanie sa zameria výlučne na taliansku divíziu Fiat Chrysler. Prostriedky pôjdu platiť zamestnancom, dodávateľom služieb, ako aj plánované investície v národnej pobočke.

V Taliansku je dodávateľskom reťazci pre automobilový priemysel 200 000 malých a stredných podnikov. Národný automobilový priemysel generuje ročný príjem vyše 100 miliárd eur. V prvom štvrťroku stratila FCA 5,5 miliardy EUR.

V máji taliansko-americká spoločnosť a francúzska automobilka PSA Group, majiteľ značiek Peugeot, Citroen, Opel, odmietli vyplatiť dividendy vo výške 1,1 miliardy eur. Určila to dohoda o fúzii. Podpísali ju koncom  decembra 2019. Ak sa dajú podmienky zlúčenia dohodnúť, nová spoločnosť sa stane štvrtým najväčším automobilovým gigantom na svete.

Kvôli pandémii koronavírusov, ktorá mala šokujúci vplyv na globálnu ekonomiku a znížila dopyt po automobiloch, automobilový priemysel utrpel veľké straty. Aby zostali nad vodou, oznámili mnohé globálne koncerny masívne škrty, vrátane spoločností Daimler, BMW a Renault.