MMF: zhoršenie prognózy vývoja vo svete v 2020

WASHINGTON –  Medzinárodný menový fond (MMF) je presvedčený, že v dôsledku pandémie koronavírusov sa globálna ekonomika v roku 2020 spomalí viac, ako sa očkávalo.

Hlavná ekonómka fondu Gita Gopinath oznámila „bezprecedentnú krízu“. Podľa predpovedí MMF zverejnených v stredu 24. júna 2020 sa očakáva pokles svetovej ekonomiky o 4,9%, zatiaľ čo v apríli organizácia predpovedala mínus 3,0%, čo dokonca zodpovedalo najťažšej recesii od Veľkej hospodárskej krízy, ktorá sa začala v roku 1929.

Gita Gopinath je americká ekonómka indického pôvodu, špecialistka na medzinárodné financie a makroekonómiu (PhD)., profesorka na Harvardskej univerzite, členka Americkej akadémie umení a vied (2018) a Econometric Society (2018). Hlavná ekonómka MMF (od januára 2019), prvá žena v tejto pozícii.

MMF zároveň očakáva, že v roku 2021 svetová ekonomika porastie o 5,4%. To je o 0,4 bodu menej ako podľa aprílových predpovedí. Situácia sa však môže zhoršiť v prípade druhej vlny koronavírusu.

Po prvé, pokles HDP ovplyvní krajiny, ktoré boli pandémiou obzvlášť postihnuté. Odhaduje sa, že vo Francúzsku, Taliansku a Španielsku bude pokles takmer 13 percent, vo Veľkej Británii – 10,2, v najväčšej ekonomike na svete, v USA – 8 percent.