Automobilka Tesla môže prejesť celú hotovosť

Automobila Tesla Inc. za prvý fiškálny štvrťrok roku 2018 utrpela stratu 710 miliónov dolárov. Rast obratu spoločnosti však prekonal všetky očakávania.

Agentúra Bloomberg koncom apríla spočítala, že ak Tesla nezíska ďalšie finančné prostriedky, potom do konca roka 2018 spoločnosť nebude mať žiadne peniaze. Podľa jeho výpočtov stráca každú minútu okolo 6,5 tisíc dolárov. Zároveň obrat spoločnosti prekonal očakávania pozorovateľov a za tento štvrťrok vzrástol o 26 percent na 3,4 miliárd dolárov.

V tomto ohľade vedúci spoločnosti Tesla Ilon Mask plánuje, že spoločnosť bude do konca tohto fiškálneho roka zisková. Očakáva sa, že v lete zvýši výrobu modelu 3 na päťtisíc automobilov týždenne. V poslednom týždni  marca tohto roku vyrobili  2020 kusov týchto áut, v poslednom týždni apríla 2270. Model 3 je lacnejšia verzia drahších elektromobilov Model X, Model S. Jeho cena sa začína od 35 000 USD za jeden automobil.

Tesla Motors, Inc. je americká automobilka, ktorá sa zaoberá vývojom a výrobou elektromobilov. Sídlo firmy je v Silicon Valley. V roku 2007 firma zamestnávala 200 zamestnancov.  V roku 2016 to bolo už 14 000 zamestnancov. Tesla Motors buduje aj nabíjaciu infraštruktúru. Jej nabíjacie stanice Supercharger sú najvýkonnejšími (135 kW) na svete. Spoločnosť taktiež vyrába a inštaluje vysoko-kapacitné domáce batérie Powerwall a batérie pre priemyselné využitie Powerpack. V auguste 2016 Tesla Inc.kúpila firmu Solar City, ktorá vyrába solárne systémy. V októbri 2016 už stihla Tesla Motors predstaviť spoločný produkt, ktorým je solárna strecha. Spoločnosť Tesla Motors buduje najväčšiu továreň na výrobu Li-Ion batérií, ktorú nazýva Gigafactory. S rozlohou 1,2 milióna m² sa bude jednať o jednu z najväčších budov vôbec. Názov automobilky je odkazom na fyzika Nikolu Teslu.