Firma R-Pharm bude vyrábať Sputnik v Nemecku

BERLÍN – V meste nemeckom meste Illertisen bude spoločnosť R-Pharm  vyrábať každý mesiac milión dávok ruskej vakcíny Sputnik V. Bude to po kladnom rozhodnutí regulačného orgánu EÚ. Vyplýva to z informácií nemeckej tlačovej agentúry DPA.

Illertissen je mesto v nemeckej spolkovej krajine Bavorsko. Je súčasťou zemského okresu Neu-Ulm vo vládnom obvode Švábsko. Žije tu približne 17 tisíc obyvateľov.

Ruská spoločnosť „R-Pharm“ plánuje v júni alebo júli začať výrobu ruskej vakcíny proti vakcíne COVID-19 „Sputnik V“ v bavorskom meste Illertissen. Oznámil to ekonomický riaditeľ firmy „R-Pharm“ Alexander Bykov v rozhovore pre tlačovú agentúru DPA, zverejnenom v stredu 24. marca 2021. Podľa Bykova spoločnosť „vynakladá úsilie“ na spustenie výroby v lete.

V Illertisen na juhovýchode Nemecka, kde už má R-Pharm potrebné vybavenie a personál, bude možné každý mesiac vyrobiť milión dávok vakcíny, vysvetlil Bykov. Poznamenal, že výroba sa môže začať, iba ak Európska agentúra pre lieky (EMA) schváli žiadosť o registráciu vakcíny Sputnik V v Európskej únii. Z aplikácie Illertisen je možné „Sputnik V“ dodať do ďalších krajín EÚ.

EÚ musí zabezpečiť výrobu vakcín proti koronavírusom pre svojich občanov na európskom území, potrebné sú však aj dodávky do ďalších krajín, uviedla Merkelová v Spolkovom sneme.

Portál Politico napísal, že Nemecko žiada Európsku komisiu, aby zahájila spoločný nákup ruskej vakcíny Sputnik V pre EÚ, uviedol v stredu nemecký predstaviteľ. „Požiadali sme Komisiu“, aby zahájila postup obstarávania pre Sputnik, uviedol úradník novinárom na brífingu v Berlíne a dodal, že „teraz vidíme, že Komisia je v procese začatia tohto konania.“

Jerome Lepentre, poradca delegácie EÚ v Rusku pre zdravotníctvo a poľnohospodárstvo, skôr uviedol, že rozhodnutie agentúry EMA o Sputniku V by mohlo byť prijaté v júni až júli. V apríli plánujú špecialisti EMA prísť do Ruska, aby skontrolovali najmä výrobný proces a skladovacie oblasti lieku.

Viac ako 4500 zamestnancov skupiny spoločností v 70 pobočkách a 30 krajinách po celom svete vynakladá maximálne úsilie, aby čo najväčšiemu počtu ľudí poskytlo potrebné prostriedky na zlepšenie kvality a zvýšenie priemernej dĺžky života.