Čo týžden dal: výnosy dlhopisov dole, akcie hore

NEW YORK – Rastúce výnosy amerických dlhopisov priniesli znepokojenie pre investorov, ktoré sa ďalej prejavilo v poklesoch na akciových trhoch.

Najčastejšie sledované výnosy desaťročných dlhopisov, emitovaných USA sú aktuálne na 1,47% pričom na začiatku týždňa bol výnos týchto dlhopisoch len 1,36%. Na konci januára úrok bol dokonca výrazne nižší, a to 1,01%. Takýmto rýchlym tempom rastu sa ku hodnotám pred
pandémiou môžeme dostať už o mesiac. Ide o hodnoty na úrovni približne 1,9%. Dynamický rast dlhopisových výnosov v priebehu minulého a tohto týždňa sa výrazne podpísal na ukončení dlhodobej rastovej série na akciových troch. Je však rast výnosov zlý alebo dobrý pre akciové trhy?

Na túto otázku nie je jasná odpoveď. Na jednej strane rast dlhopisových výnosov by teoreticky mal tlačiť na pokles cien akcií, keďže vyššie výnosy znamenajú pre firmy nárast nákladov na obsluhu dlhu a rovnako sa zvyšujú sadzby, ktorými sa diskontujú budúce finančné toky, čím sa znižuje hodnota akcií.  Rovnako pri vyšších výnosoch na dlhopisoch môžu investori voliť alternatívu bezpečného prístavu v podobe dlhopisov, čo môže viesť k odlevu prostriedkov z akciových trhov. Na druhej strane rast výnosov spôsobený lepšími vyhliadkami ekonomiky pozitívne vplýva aj na akciové trhy, keďže investori očakávajú zvýšenie budúcich peňažných tokov.

História nám ukazuje, že rast akciových trhov aj dlhopisových výnosov poháňané pozitívnymi faktormi, môžu mať medzi sebou pozitívnu koreláciu a nemusia sa medzi sebou tlmiť. Avšak v prípade prudkého rastu výnosov sme historicky sledovali narušenie krehkej rovnováhy na akciových trhoch na určitý čas. Rovnaký rast výnosov môžeme sledovať aj naprieč Áziou a Európou, kde taktiež akciové index zareagovali poklesom.

Zo strany FEDu, americkej centrálnej banky, však prišlo uistenie, že úrokové sadzby budú ešte veľmi dlho na nízkych nezmenených úrovniach. Korekciu tento týždeň zažili aj kryptomeny, ktoré ale odčítali len veľmi malú časť zo svojich predošlých ziskov.

Ceny ropy sa naopak držia na svojom maxime. Dlhodobo ich stimulujú kvóty v ťažbe OPEC+, ale aj nezvyčajne silná zima v Texase. Akcie Wall Street sa v piatok obchodovali zmiešane. Akcie potláčaných technológií v priebehu povzbudzujúcich údajov obnovili určitý pokles, pretože obavy z rastu úrokových sadzieb spôsobili strach investorov. Nasdaq sa obchodoval o 1% vyššie a snažil sa na konci týždňa vyrovnať straty. Index S;P 500 sa obchodoval mierne nad rovnou čiarou, zatiaľ čo index Dow Jones okolo poludnia v New Yorku stratil viac ako 330 bodov, teda -1 %.

Akcie spoločnosti Airbnb (ABNB) vzrástli o viac ako 10% potom, čo spoločnosť vo štvrtom štvrťroku vykázala lepšie tržby, ako sa očakávalo, a to aj napriek pretrvávajúcemu negatívnemu tlaku na cestovný ruch z dôvodu pandémie Covid 19.

Capital Markets, o.c.p., a.s./ www.capitalmarkets.sk