USA sankciami proti Iránu pomohli Rusku

Uvalenie sankcií proti Iránu sa ukázalo ako prospešné pre Rusko. Ruská ropa nahradila Irán v Európe a Ázii. To zvýši zisk ropných spoločností v Rusku.

Rusko bolo schopné rozšíriť ponuku ropy, potravín a technológií vďaka sankciám, ktoré USA uložili Iránu, píše denník The Wall Street Journal. Rusko využilo obmedzenia a obsadilo trhy, na ktorých sa Irán predtým obchodoval.

Ako sa očakávalo, 5. novembra 2018 Spojené štáty uvalilisankcie na iránsky ropný priemysel. Zavedenie sankcií sprevádzali hrozby voči tým, ktorí naďalej nakupujú ropu z tejto krajiny na Blízkom východe. Tieto štáty budú tiež spadať pod prísne ekonomické obmedzenia zo strany Spojených štátov.

Európske a ázisjké rafinérie potrebovali hľadať nové zdroje dodávok. Potrebujú suroviny, ktoré sa v továrňach spracovávajú na benzín, motorový olej a iný spotrebný tovar. Kvalita ropy typu Urals, ktorú vyvážajú ruské ťažobné firmy, sa ukázala byť blízka iránskej rope – a Rusko dokázalo nahradiť stratené objemy dodávok európskym a ázijským kupujúcim. Vzhľadom na podobnosť chemického zloženia ropy z Iránu a z Ruska, nemuseli dokonca ani upravovať zariadenia a technológie, píše Wall Street Journal.

Pokiaľ ide o iránsku ropu, ktorá okamžite stratila kupujúcich, bolo Rusko schopné sankcie použiť vo svoj vlastný prospech. V súvislosti s prudkým poklesom dopytu po iránskej rope Rusko uzavrelo dohodu o zmene dohody s Iránom, podľa ktorej bol štát Blízkeho východu schopný dodávať suroviny Rusku vo výške nie menej ako 100 tisíc barelov denne. Ropu, ktorú nesmie vyvážať Irán, bude vlastne od neho kupovať Ruská federácia.

Rusko nebude platiť za tieto dodávky. Namiesto dolárov dostane Irán vybavenie a zariadenia vyrobené v Rusku v rámci programu pre ropu. Rusko kúpi iránsku ropu pre domáce použitie. Tým uvoľní vlastnú ropu pre lukratívnejší vývoz.

Sektor ropy je základným kameňom iránskeho hospodárstva, takže sankcie USA sú presne zamerané týmto smerom, uvádza The Wall Street Journal. Washington chce úplne obmedziť vývoz všetkých 2,2 milióna barelov.

Ďalšou vecou je Rusko. Táto krajina je už pod sankciami USA a jej ekonomika a finančný systém sú menej prepojené so Spojenými štátmi a krajinami západnej Európy. Z toho vpylýva, že zisk ruského ropného priemyslu porastie.

Francúzska ropná a plynárenská spoločnosť Total v júli kúpila iránsku ropu. Nasledujúci mesiac si kúpila 217 tisíc barelov ropy v Rusku za svoju rafinériu vo Francúzsku. Toto je maximálna suma od začiatku bežného roka.

Po trojmesačnej prestávke pokračovali nákupy ruskej ropy z Turecka. Napriek tomu, že táto krajina vyhlásila, že nebude dodržiavať požiadavky Spojených štátov, mnohé spoločnosti v krajine majú dlhodobé hlboké medzinárodné vzťahy so Spojenými štátmi a môžu byť postihnuté americkými sankciami.

Situácia už viedla k zvýšeniu príjmov energetických spoločností v Rusku. Predovšetkým spoločnosť Rosneft zaznamenala v prvých deviatich mesiacoch bežného roka trojnásobný nárast čistého zisku, ktorý bol spôsobený najmä nárastom výroby a zvýšením cien značky Urals.

Od 30. októbra vzrástli ceny akcií spoločnosti Russneft o 3,56%, kmeňové akcie ropnej rafinérie Saratov sa zvýšili o 2,67%.

Pre spoločnosť Transpetrol, a.s., ktorá prepravuje ropu to môže znamenať zvýšenie tržieb.