Zomrel Peter Arthur Gotti, šéf taliansko-americkej mafie v New Yorku

BUTNER –   V americkom štáte Severná Karolína zomrel prirodzenou smrťou vo federálnom väzení v meste Butner vodca mafiánskeho klanu Gambino Peter Arthur Gotti. Gangster mal 81 rokov, informuje agentúra Associated Press.

Peter bol starším bratom slávneho gangstra Johna Gottiho, ktorý do roku 2002 viedol newyorskú mafiu. Po Johnovej smrti sa Peter stal mafiánskym bossom napriek tomu, že sa o ňom hovorilo, že je nešikovný, a mal prezývku „Najhlúpejší Don“. Bývalí mafiáni tvrdia, že Peter sa nestal krstným otcom z vlastnej vôle a zle sa vyrovnal s úlohou vodcu. Bol považovaný za príliš láskavého pre hlavu zločineckej rodiny.

Klan Gambino vznikol v roku 1902. Je jedným z piatich najväčších a najvplyvnejších klanov taliansko-americkej mafie „Five Families“, ktoré kontrolujú organizovaný zločin v New Yorku. Zóny vplyvu sú vymedzené na zasadnutí osobitnej rady – komisie. Gangstri sa venujú okrem iného vydieraniu, vydieraniu, úžere, krádežiam automobilov, lúpežiam a vraždám na objednávku.

V júni 2002, pár dní pred smrťou svojho brata Johna, bol Gotti obvinený  vydierania. 

17. marca 2003 bol Gotti odsúdený za vydieranie, pranie špinavých peňazí a vydieranie zamerané na nábreží Brooklynu a Ostrova Island a za pokus o vydieranie filmového herca Stevena Seagala.  Dňa 15. apríla 2004 sudca Frederic Block z Okresného súdu Spojených štátov amerických pre východný okres New York odsúdil Gottiho na základe obvinenia ho odsúdil na deväť rokov a štyri mesiace väzenia. Počas procesu jeho právnici uviedli, že bol slepý na jedno oko a trpel mnohými chorobami.

Dňa 22. decembra 2004 bol Gotti odsúdený v samostatnom procese za vydieranie v stavebnom priemysle a sprisahanie s cieľom zavraždiť vládneho informátora a bývalého podriadeného  Sammyho Gravana. Dňa 27, júla 2005 sudca Richard C. Casey odsúdil Gottiho na 25 rokov odňatia slobody za obvinenia.