Čo týždeň dal: akciové trhy ovplyvnila zelená farba

NEW YORK – Cena ropy Brent sa prvýkrát od začiatku pandémie COVID-19 vyšplhala nad 70 USD za barel a v prípade WTI sa cena takmer dostali na 68 USD, čo je najvyššia úroveň za dva roky.

Trhy tak zareagovali na správy o raketových útokoch na zariadenia saudskoarabského energetického gigantu Aramco. Komoditu podporil aj optimizmus v súvislosti s vyhliadkami na zotavenie dopytu po oživení globálnej ekonomiky. Neskôr v priebehu týždňa cena čierneho zlata klesla, aj napriek tomu sa stále nachádza na zvýšených úrovniach.

Posilnil taktiež aj bitcoin. Jeho cena vzrástla o približne 17,5% za posledných sedem dní. Trhová kapitalizácia tak znovu prekonala hranicu jedného bilióna. Za rastom bitcoinu je viacero faktorov vrátane participácie väčších investorov a niekoľkých nákupov zo strany firiem. Medzi spoločnosťami, ktoré kúpili bitcoin, sú napríklad Tesla, Square a Microstrategy. Čínska technologická firma Meitu v nedeľu oznámila, že kúpila nielen bitcoin, ale i iné kryptomeny ako napríklad ethereum. Táto druhá najväčšia kryptomena počas týždňa posilnila taktiež o približne 18%. Trhová kapitalizácia je tak na úrovni 200 miliárd USD a je už tak o päťkrát menšia než trhová kapitalizácia bitcoinu.

Vďaka prebiehajúcej podpore či už zo strany monetárnej alebo fiškálne politiky, akciové trhy uzavreli tento týždeň prevažne v zelených číslach. Z hlavných svetových akciových indexov si najviac pripísal Euro Stoxx 50 a to 4,32%, nasleduje ho DAX s 4,16% a trojicu uzatvára Dow Jones so ziskom na úrovni 3,54%. Na druhej strane rebríčka je Hongkonský index Hang Seng, ktorý ako jediný v priebehu týždňa poklesol, a to o 1,23%.

Hlavnou udalosťou týždňa bolo zasadnutie ECB. Na otázku, kedy by Európska centrálna banka mohla začať s utlmovaním núdzových nákupov dlhopisov eurozóny, člen rady guvernérov ECB Vasiliauskas odpovedal, že k tomu bude môcť dôjsť až po tom, keď sa bude ekonomika eurozóny udržateľne zotavovať a nebude potrebovať záchranu. Nemyslí si však, že sa tak stane skôr než na jeseň. Predikcie ECB, čo sa týka reálneho rastu HDP v roku 2021 sa mierne zlepšili, z predošlých 3,9% na 4%. Výraznejšia zmena predikcie nastala v HICP na rok 2021, z predošlého 1% na 1,5%, avšak čo je stále pod strednodobým cieľom ECB. Navyše očakávania na rok 2022 počítajú znovu s poklesom na 1,2%.

Dňa 10.3.2021 sa spustilo Roblox IPO, počas ktorého táto populárna americká herná platforma zaznamenala silný nárast takmer o 55% a uzavrela tak na cene 69,50 USD za akciu. Rovnako ako v prípade platforiem, ako je Xbox alebo Playstation, obmedzovacie opatrenia kvôli pandémií zvýšili používanie týchto platforiem a od minulého roka vzrástla užívateľská základňa Roblox na približne 32,6 milióna užívateľov. Je jasné, že videohry priťahujú stále viac ľudí, z toho dôvodu si mnoho analytikov myslí, že ide o sektor s veľkým potenciálom rastu.

Capital Markets, o.c.p., a.s./ www.capitalmarkets.ocp