Emmanuel Macron vyzerá ako Dr. Jeckyll a Mr. Hyde

PARÍŽ – Prezident Francúzska Emmanuel Macron behom desiatych dní otočil svoj názor o 180 percent. Najprv vyhlásil, že je potrebné spolupracovať s Ruskom a Čínou, potom povedal, že obe krajiny vedú nový typ vojny.

Európa čelí novému typu svetovej vojny uprostred pandémie koronavírusov, a to aj kvôli akciám Ruska a Číny v oblasti vakcín, uviedol francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorého citoval denník Figaro.

Igor Matovič na nedávnom stretnutí s prezidentom Emmanuelom Macronom povedal, že ho pred oficiálnou  návšetou ostrihala dcéra nožničkami na papier. Pred poslednými voľbami prezidenta vo Francúzsku Emanuella Macrona niektoré médiá kritizovali za to, že chodí za štátne peniaze k holičovi.

Prezident uviedol, že Európa „čelí novým typom svetovej vojny tvárou v tvár útokom“, a to aj kvôli „túžbe Ruska a Číny ovplyvňovať prostredníctvom vakcíny“.

Za týchto podmienok sa Macron domnieva, že je potrebné, aby bola Európa vo výrobe vakcín proti COVID-19 nezávislá. “Vytvorili sme schopnosť vyrábať [vakcínu].” Sme v procese budovania kapacít na výrobu vakcín druhej generácie, “uviedol Macron.

V nedeľu 15. marca 2021, teda pred desiatimi dňami povedal niečo úplne iné pre týždenník Le Journal de Dimanche. 

rancúzsky prezident Emmanuel Macron v nedeľu vyhlásil, že čínske a ruské vakcíny sú potrebné na to, aby svet vyhral „vojnu“ proti COVID-19.

„Mali by sme spolupracovať s Číňanmi a Rusmi, aby sa vakcíny vyvinuté ich vedcami integrovali do tohto veľkého multilaterálneho úsilia – okamžite, keď začnú potrebné certifikácie WHO (Svetová zdravotnícka organizácia),“ uviedol v rozhovore pre francúzštinu týždenník Le Journal du Dimanche.

„Teraz sa angažujeme v boji proti variantom, čo je skutočný závod s časom,“ uviedol Macron a vyzval na „rýchle, účinné a jednotné“ globálne úsilie v boji proti pandémii.

Francúzsky prezident tiež vyzval na medzinárodné úsilie na zabezpečenie rovnakého prístupu k vakcínam proti COVID-19, najmä v Afrike.

„Africké krajiny nás oprávnene vyzývajú na prístup k očkovacím látkam,“ uviedol s tým, že bez ďalších snáh o dosiahnutie tohto cieľa „nám bude hroziť nielen zdravie, ale aj etika“.

Začiatkom tohto mesiaca Macron vyjadril otvorenosť svojej krajiny voči vakcínam schváleným Európskou agentúrou pre lieky, ktorá zatiaľ dala zelenú iba vakcínam Pfizer / BioNTech, Moderna a AstraZeneca.

Nedostatok schválených vakcín v Európe vyvoláva čoraz väčšiu kritiku verejnosti a vyvoláva požiadavky na alternatívne riešenia. Ináč je prezident Emmanuel Macron zdravý. Jeho výroky pripomínajú Podivný prípad doktora Jeckylla a pána Hyda.

Podivný prípad Dr. Jekylla a pána Hyda (anglicky Strange Case of Dr. Jekyll and Mr Hyde) je novela škótskeho spisovateľa Roberta Louisa Stevensona z roku 1886. Ide o hororový príbeh.

Príbeh sa stal mnohokrát námetom pre ďalšie, predovšetkým filmové spracovania, ale aj zhudobnenie v muzikálovej forme.

Ako strućne zhrnúť román? V Londýne sa objavil podivný človek, z ktorého srší hrôza a v každom vzbudzuje nepokojné pocity a nechuť. Zvlášť rozrušený je potom advokát Utterson, ktorého znepokojila závet jeho dobrého priateľa Henryho Jekylla. V prípade jeho smrti alebo zmiznutie má všetok majetok dostať práve Edward Hyde. Všetko má prostý dôvod – doktorovi Jekyll sa podarilo namiešať zmes, akúsi drogu, po ktorej požití sa, telom i dušou, zmení v Hyda. To mu dovoľuje oddávať sa nočnému životu a chúťkam, ktoré si ako vážený doktor nemôže dovoliť. Hyde však postupom času naberá na sile a svojvoľne preberá vládu a Jekyll ku všetkému začnú dochádzať látky potrebné k namiešanie elixíru. Zúfalo sa snaží ho znovu namiešať, aby mohol držať Hyda na uzde, ale pôvodný chemikálie boli pravdepodobne znečistené a rovnaký vzorka sa mu nedarí zohnať. Zanechá list, v ktorom všetko vysvetľuje.