Európska únia vyžaduje v Moldavsku reformy

BRUSEL – Európska únia súhlasí so skutočným zvýšením finančnej pomoci Moldavsku, ale za týmto účelom sa musí republika dohodnúť na uskutočňovaní reforiem navyše v „drsných podmienkach“. vyplýva to z informácie zo spoločného vyhlásenia nasledujúceho po zasadnutí Asociačnej rady EÚ – Moldavsko. 

Podľa dokumentu v júli po viac ako šiestich mesiacoch EÚ pokračovala v poskytovaní pomoci republike a pridelila takmer 15 miliónov eur. V októbri 2019 je Brusel pripravený vyplatiť prvú splátku novej pomoci.

Pokiaľ ide o rozhodnutie o zvyšných príspevkoch, urobia ho po vyhodnotení všetkých opatrení uvedených v memorande o porozumení. Pri prideľovaní finančných prostriedkov je povinné aj vykonávanie politických podmienok. Hovoríme o reformách miestnej samosprávy a súdneho systému v krajine.

EÚ na konci novembra 2018 pozastavila finančnú pomoc Moldavsku po tom, ako súdy odmietli uznať víťazstvo opozičného kandidáta Andreja Nastaseho v kišiňských starostských voľbách. Brusel potom vyzval na zintenzívnenie boja proti korupcii a zistil, kde zmizli miliardy dolárov z bankového systému a kto je na vine.