CIA, FBI opočívajú v úplnom pokoji, odpočíva aj FSB

WASHINGTON – William Barr opakovane cestoval mimo Spojených štátov, aby požiadal o pomoc zahraničné spravodajské služby pri vyšetrovaní činnosti CIA a FBI počas ich práce na „ruskom prípade“, tvrdí Washington Post.

Americký minister spravodlivosti a generálny prokurátor William Barr cestoval mimo krajiny, aby usporiadal niekoľko stretnutí so zástupcami zahraničných spravodajských služieb, aby požiadal o pomoc pri vyšetrovaní činnosti Ústrednej spravodajskej služby (CIA) a Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) počas ich práce na „ruskej intervencii“. Vo voľbách v USA v roku 2016. Toto napísal The Washington Post s odkazom na nemenované zdroje, ktoré sú oboznámené s podrobnosťami týchto ciest.

Podľa nich Barr hovoril s britskými spravodajskými službami a minulý týždeň išiel do Talianska, kde sa stretol s vysokopostavenými úradníkmi prokurátora Connecticutu, Johnom Durhamom, ktorý kontroluje činnosť CIA a FBI v súvislosti s ich prácou.

Zdroje tiež uviedli, že prezidentská vláda USA zaslala podobné žiadosti Austrálii. The New York Times, citujúc dvoch nemenovaných amerických úradníkov, uviedol, že prezident USA Donald Trump vyzval austrálskeho predsedu vlády Scott Morrisona, aby pomohol zhromaždiť informácie, ktoré by pomohli zdiskreditovať ruský prípad, do ktorého bol zapojený prokurátor Robert Muller. Podľa NYT Barr osobne požiadal Trra, aby hovoril s austrálskym premiérom.

WP poznamenáva, že snahy Barry o diskreditáciu CIA a FBI v rámci „ruského prípadu“ môžu spôsobiť novú vlnu kritiky zo strany demokratov, ktorí začali proces obvinenia. Pokusy generálneho prokurátora USA o pomoc od zahraničných spravodajských agentov by mohli dať demokratom príležitosť tvrdiť, že Trumpova administratíva využíva svoju autoritu na rozšírenie vyšetrovania svojich oponentov.

Vyšetrovanie ruského zasahovania do amerických prezidentských volieb v roku 2016 trvalo dva roky a skončilo v apríli. V záverečnej správe, ktorá pozostávala zo 448 strán, Robert Muller uviedol, že zásah sa uskutočnil prostredníctvom sociálnych sietí a hackerských útokov. Pri audite sa zistilo, že ústredie kampane Donalda Trumpa nebolo v spiknutí s Moskvou, ale Rusko sa vo voľbách pokúsilo zasiahnuť. 29. mája osobitný prokurátor oznámil uzavretie prípadu a rezignáciu ministerstva spravodlivosti USA.