Španielsko: ceny stúpli najviac od roku 1992

MADRID – Najvyššia inflácia v Európe je v Španielsku.

Španielsko zaznamenalo rekordný nárast cien od roku 1992. Inflácia v krajine sa v novembri zrýchlila a vzrástla o 5,6 percenta v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2020, uviedla agentúra Bloomberg.

Nárast inflácie v Španielsku bol spôsobený najmä rastom cien potravín a energií. Agentúra poznamenáva, že rekordné zvýšenie cien od roku 1992 tiež vytvára ďalší tlak na Európsku centrálnu banku (ECB).

Členka výkonnej rady Európskej centrálnej banky Isabelle Schnabel koncom novembra uviedla, že inflačné riziká európskych krajín naďalej rastú. Poznamenala tiež, že rast cien v eurozóne vyvrcholí v novembri, potom klesne pod inflačný cieľ ECB vo výške dvoch percent.

Koncom septembra krajina zaznamenala najvyšší nárast cien od roku 2008, potom ročná inflácia v septembri vzrástla o 4 percentá. Jeho zrýchlenie bolo ovplyvnené cenou elektriny v Európe. Ceny plynu vzrástli v dôsledku nižších dodávok z Ruska a Nórska, zatiaľ čo dopyt po energii sa zvýšil v dôsledku hospodárskeho oživenia po pandémii.

Analytici z JPMorgan zároveň uviedli, že Španielsko zaostáva za Európou z hľadiska priemernej miery ekonomického rastu. Spotreba v krajine podľa expertov dopadla pod ich očakávaniami, prognózu rastu španielskej ekonomiky na rok 2021 znížili zo 6,3 na 4,5 percenta. Španielska oficiálna štatistická agentúra tiež znížila tempo rastu HDP v roku 2021 z 2,8 percenta na 1,1 percenta.