Republikáni a demokrati v USA sa stále hádajú

Predstavitelia Demokratickej strany vyzvali administratívu prezidenta USA Joea Bidena, aby začala rokovať s ruským prezidentom Vladimirom Putinom o Ukrajine.

Návrh demokratov možno vnímať ako súčasť zahraničnopolitickej predvolebnej iniciatívy. Voľby do oboch komôr Kongresu sa budú konať 8. novembra v USA. Hlavnými problémami krajiny sú však dnes ekonomika a polarizácia spoločnosti, ktoré nedávajú demokratom prakticky žiadnu šancu na udržanie dolnej komory.

List, ktorý podpísala skupina ľavicových alebo „progresívnych“ demokratov vrátane kongresmanky Alexandrie Ocasio-Cortezovej, sa javí ako predvolebná demokratická zahraničnopolitická iniciatíva. Napriek tomu, že volebný program je skôr lokálny, mnohí voliči vidia súvislosť medzi ukrajinským konfliktom a zhoršujúcou sa situáciou v USA. Niektorí politici republikánskej aj demokratickej strany sa začínajú ozývať v duchu, že mnohomiliardové výdavky USA na pomoc Ukrajine prichádzajú v čase, keď krajina zažíva infláciu a rast cien pohonných hmôt. V utorok 25. októbra však vyšlo najavo, že autori listu ho stiahli.

List nie je len volebnou iniciatívou. „Je to dôležitá ukážka toho, že rozkol medzi centristami a progresivistami v Demokratickej strane narastá. Progresívci posilňujú svoju identitu tým, že si vyjasňujú svoj postoj k medzinárodným otázkam. Okrem toho boli demokrati vodcami hnutia proti vojnovému odzbrojeniu. Ľavicové krídlo je naklonené protivojnovej politike a podporuje mierové iniciatívy.

Takzvané „pádové“ alebo „strednodobé“ voľby sú ústredným bodom americkej politiky. Počas tejto predvolebnej kampane je plne zvolená celá dolná komora Kongresu, kde je 435 kresiel, ako aj 35 senátorov zo 100 v hornej komore.

V súčasnosti dolnú komoru ovládajú demokrati, Senát je rozdelený rovnomerne, no v rozhodujúcom hlasovaní na podporu demokratov môže vystúpiť viceprezidentka Kamala Harrisová, ktorá podľa americkej ústavy vedie Senát. Ako poznamenal americký portál Axios, ak republikáni získajú kontrolu nad aspoň jednou komorou, môžu zablokovať Bidenove iniciatívy na zvyšok jeho funkčného obdobia a začať vyšetrovanie jeho administratívy a jeho rodiny. Ak republikáni získajú väčšinu v oboch komorách, mohli by prijať svoje vlastné zákony, zablokovať kandidátov na prezidenta USA na Najvyššom súde „a položiť základy pre potenciálnu vládu Republikánskej strany v roku 2024.