Znížia dôchodky a strop nezdanených príjmov

Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) predpokladá, že v tomto roku bude rast gréckeho hospodárstva 2 percentá a v roku 2019 dosiahne 2,3 percenta.

Grécko, ktoré vykonalo rozsiahle štrukturálne reformy pod tlakom medzinárodných veriteľov, si zaslúžilo reštrukturalizáciu časti zahraničného dlhu. Dôvera vyjadrila generálna tajomníčka Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) Angel Gurria po stretnutí s gréckym premiérom Alexisom Citrassom v Aténach.

OECD predpokladá, že v tomto roku bude rast gréckeho hospodárstva 2 percentá a v roku 2019 dosiahne 2,3 percenta. Medzinárodný menový fond (MMF) a európski veritelia v podmienkach transformácie poskytli Aténach finančnú pomoc vo výške 260 miliárd eur. Podľa národného štatistického úradu Grécka Elstat v roku 2017 táto krajina prekročila cieľ rozpočtového prebytku.

V máji tohto roku prijal grécky parlament nový balík úsporných opatrení. Navrhuje predovšetkým zníženie dôchodkov o 18% od roku 2019. A od roku 2020 sa minimálna výška ročného nezdaneného príjmu, ​​zníži z 8636 na 5681 eur. Podľa ministerstva financií Grécka to krajine ušetrí asi 3,6 miliardy eur. Od roku 2010 dostalo Grécko finančnú pomoc zo štruktúr Európskej únie a Medzinárodného menového fondu.