V Kazachatne sa ľuďom môžu popliesť písmená

Kazachstan sa do roku 2025 rozhod previesť kazašský jazyk z azbuky do latinskej abecedy. Latinská abeceda je samozrejme používanejšia v západných krajinách, s ktorými chce tento stredoázijský štát posilniť hospodárske väzby, ale koľko bude táto reforma stáť Kazachstan?

Novú abecedu po schválení prezidentom Nusurltanom Nazarbajevom zverejnili viaceré médiá. Podľa sčítania ľudu v roku 2016 tvoria etnickí kazaši asi dve tretiny obyvateľov krajiny, etnických Rusov – asi 20%. Avšak po desaťročiach sovietskej vlády  tu takmer všetci hovoria rusky: približne 94% z viac ako 18 miliónov občanov používa ruský jazyk. Kazašský jazyk je na druhom mieste, používa ho 74% obyvateľov.

Ako často sa jazyk používa, závisí od geografie. V severných regiónoch krajiny, v blízkosti Ruska, ako aj vo veľkých mestách, ako je Almaty alebo Astana, ruštinou sa hovorí ako na uliciach, tak aj v kanceláriách. Kazšský jazyk často zaznieva na juhu a na západ od Kazachstanu.

Skutočnosť, že kazašský jazyk má teraz cyrilickú abecedu, a skutočnosť, že kazašské elity používajú ruštinu, je sovietske dedičstvo. Mnoho bývalých sovietskych republík urýchlene opustilo cyrilickú abecedu hneď po krachu ZSSR po roku 1991. Azerbajdžan napríklad o rok neskôr publikoval učebnice latinskej abecedy, po ktorých nasledovalo Turkménsko v roku 1993. Kazachstan začína prechod iba o tri desaťročia neskôr – v iných hospodárskych podmienkach. A presné konečné náklady na tento prechod je ťažké predvídať.

Doteraz podľa vládnych médií je rozpočet vlády na sedem rokov prechodu na latinskú abecedu, pozostávajúci z troch etá,) približne 218 miliárd tenge, čo je  664 miliónov dolárov.