LME: namiesto vriec s niklom, obyčajný kameň

LONDÝN – V sklade Londýnskej burzy kovov v holandskom Rotterdame sa našla zásielka falošného niklu. Podľa agentúry Bloomberg, ktorá sa odvoláva na zdroje, vrecia obsahovali namiesto niklových brikiet obyčajné kamene.

V sklade spoločnosti Access World v Rotterdame sa namiesto niklu našli vrecia s kameňmi. Podozrivý náklad bol zaregistrovaný na skladovanie pod zámienkou niklu od začiatku roka 2022.

Londýnska burza kovov (LME) objavila v sklade v Rotterdame vrecia s kameňmi namiesto niklu. Táto správa by mohla opäť otriasť dôveryhodnosťou burzy v pre ňu ťažkom období.

Odhalená zásielka kovu zodpovedá len 0,14 % niklu, ktorý sa nachádza v skladoch Londýnskej burzy kovov – pri súčasných cenách je to približne 1,3 milióna USD – takže táto udalosť pravdepodobne nijako významne neovplyvní trh s kovmi.
Táto škandalózna správa by však mohla mať oveľa vážnejšie dôsledky: v odvetví, ktoré je presiaknuté škandálmi, sa kontrakty LME považujú za úplne bezpečné. Správa o tom, že aj malá časť z nich bola ohrozená, by vyvolala nové otázky o jej systémoch a postupoch v čase, keď sa táto burza so 146-ročnou históriou stále snaží spamätať z poslednej krízy s niklom.

“Warranty LME boli v minulosti celosvetovo považované za zlatý štandard pre skladové warranty a zaobchádzalo sa s nimi takmer ako s ekvivalentom hotovosti,” povedal John MacNamara, výkonný riaditeľ spoločnosti Carshalton Commodities a veterán komoditných financií. – Na londýnskej burze sa niečo veľmi pokazilo.”

Škandál prichádza v pomerne ťažkom období pre svet kovov, keď obchodný gigant Trafigura vo februári vyhlásil, že sa stal obeťou rozsiahleho podvodu s dodávkami niklu. Správa, že taký silný hráč, akým je Trafigura, čelí stratám v hodnote miliónov dolárov, vystrašila ostatných účastníkov trhu a niektorých z nich prinútila skontrolovať vlastné dodávky niklu.

Jediným miestom, kde sa kovy zdali byť neohrozené, bolo miesto, kde bol náklad zaregistrovaný na uskladnenie v jednom zo skladov schválených LME. Kontrakty na tejto burze, ktoré sa považujú za globálne referenčné hodnoty pre priemyselné kovy vrátane hliníka, medi a niklu, sú kryté fyzickým kovom uloženým v jednom zo skladov siete po celom svete. Každý obchodník s kontraktom na dodávku dostane zásielku kovu z jedného zo skladov uvedených na londýnskej burze.
Burza objavila problém po prijatí správ, že časť zásielky niklu odoslanej zo skladu v Rotterdame obsahovala namiesto niklových ingotov vrecia s kameňmi. Podľa informovaných zdrojov tento sklad prevádzkuje spoločnosť Access World. Spoločnosť predtým vlastnila spoločnosť Glencore a v januári ju kúpila spoločnosť Global Capital Merchants.

Spoločnosť Access World, ktorá je jedným z najvýznamnejších správcov skladov schválených LME, vykonala vyšetrovanie a zistila, že vrecia s “niklom”, ktoré boli základom deviatich kontraktov – približne 54 ton kovu – v skutočnosti nikel neobsahovali. Londýnska burza v piatok zrušila deväť niklových warrantov a oznámila to majiteľovi warrantov (ktorý nebol menovaný). Jeden zo zdrojov uviedol, že podozrivá dávka bola v sklade pod zámienkou niklu od začiatku roka 2022.
Zástupcovia spoločností Access World a Glencore sa odmietli vyjadriť.

Systém skladovania na LME v priebehu rokov preukázal svoju odolnosť voči podvodom, ktoré sa často vyskytujú v kovopriemysle a ktoré zvyčajne zahŕňajú falšovanie dokladov o nakládke a skladovaní. Systém LME sa považuje za bezpečnejší, pretože burza vytvára vlastné príkazy na skladovanie a vlastníctvo kovu sa prevádza digitálne. Keď však kovy prichádzajú do skladov, kontrolujú ich skladové spoločnosti, ktoré okrem iného vážia tovar pri vstupe do skladu a pri výstupe zo skladu.

Nie je jasné, či vrecia vôbec obsahovali nikel a či bol incident výsledkom chyby, krádeže alebo podvodu.
Londýnska burza však informovala, že hmotnosť vriec rozhodne nebola taká, ako sa očakávalo. To naznačuje, že sklad prinajmenšom nevážil vrecia v čase expedície.
Londýnska burza uviedla, že nemá dôvod domnievať sa, že by sa rovnaký problém vyskytol aj v iných skladoch, ale požiadala svojich licencovaných prevádzkovateľov, aby nikel dvakrát skontrolovali. Uviedla tiež, že problém bol špecifický pre niklové zliatiny a netýkal sa iných kovov, keďže iné kovy sa nesmú skladovať vo vreciach, a preto “nie sú náchylné na tento druh poruchy”.
Spoločnosť Trafigura vo svojom vyhlásení uviedla, že oznámenie LME nemá nič spoločné s jej vlastným súdnym konaním proti skupine spoločností, ktorú údajne kontroluje podnikateľ Prateek Gupta. Spoločnosť Trafigura uviedla, že nevlastní žiadny z deviatich zrušených warrantov.

V dlhej histórii oceliarskeho priemyslu sa často vyskytovali prípady podvodov, čo znamená, že zmiznutie nákladu nie je ničím výnimočným. V tomto zmysle je nikel vzhľadom na svoju vysokú hodnotu obľúbený.

V roku 2017 utrpeli francúzske a austrálske banky úverové straty v celkovej výške viac ako 300 miliónov dolárov po tom, ako objavili sfalšované dokumenty na nikel uskladnený v ázijských skladoch patriacich spoločnosti Access World. Okrem toho, ako informovala agentúra Bloomberg, v roku 2018 ruská banka PAO Sberbank zistila, že kontajnery s niklom v skladoch v Rotterdame, ktoré financovala v mene spoločnosti Liberty Commodities Sanjeeva Guptu, boli prázdne.

Vo februári tohto roku predstavitelia spoločnosti Trafigura uviedli, že spoločnosť utrpela stratu viac ako pol miliardy dolárov po tom, ako zistila, že zásielky kovu, ktoré nakúpila, neobsahovali nikel, ktorý v nich mal byť.

S kovom umiestneným v skladoch LME by to však malo byť inak. Pre samotnú burzu sa škandál zmenil na veľkú bolesť hlavy, keďže sa stále snaží úplne spamätať z poslednej krízy s niklom – po tom, čo bolo obchodovanie pozastavené v dôsledku minuloročného prudkého nárastu cien. Začiatkom marca jej regulačný orgán Financial Conduct Authority oznámil prvé vyšetrovanie burzy LME v súvislosti s jej konaním počas niklovej krízy. Samotná burza prisľúbila, že do konca marca oznámi sériu reforiem.

Trh s niklom sa po kríze snaží dostať späť do normálu a stále funguje v obmedzenom režime. Londýnska burza predtým plánovala obnoviť obchodovanie s problémovými kontraktmi na nikel počas ázijských obchodných hodín od pondelka, ale tento krok odložila o týždeň.

“Potrebujeme, aby LME riadne fungovala,” povedal Michael Widmer, vedúci oddelenia kovov v Bank of America. – Práve teraz to tak nefunguje, to je ten problém.”