Prvý plyn z Nórska do Poľska cez Baltický plynovod

WARŠAVA – Začala sa preprava zemného plynu cez plynovod Baltic Pipe . Prepravuej sa z  nórskeho šelfu do Poľska. Informuje o tom poľský operátora GAZ-System.  

“Ako sme sľúbili pred viac ako 6 rokmi, slovo sme dodržali. Dnes sa začala preprava plynu do Poľska cez plynovod Baltic Pipe,” píše sa v správe.

Spoločnosť spresnila, že na začiatku bude objem čerpania plynu 62,4 milióna metrov kubických denne. Plynovod Baltic Pipe, ktorý vedie medzi Nórskom a Poľskom cez Dánsko, bol slávnostne otvorený minulý utorok. Celková kapacita Baltic Pipe je 10 miliárd kubických metrov ročne.

Poľská vláda uviedla, že republika plánuje nahradiť ruský plyn dodávkami plynu cez Baltské potrubie. Gazprom 27. apríla pozastavil vývoz plynu do Poľska z dôvodu neplatenia za dodávky podľa novej schémy v rubľoch. Poľsko predtým dostávalo od Ruska až 10 miliárd plynu ročne cez plynovod Jamal – Európa.

Už skôr poľský ropný a plynárenský koncern PGNiG oznámil, že má diverzifikované portfólio zdrojov plynu pre Baltic Pipe, ktoré zahŕňa nákup aj vlastnú produkciu PGNiG Upstream Norway, ktorá zabezpečí dodávku asi 6,5 miliardy metrov kubických plynu. do Poľska z Nórska v roku 2023 a približne 7,7 miliardy v roku 2024.

OGP Gaz-System SA, Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. je prevádzkovateľ prepravnej siete zemného plynu v Poľsku . 

Spoločnosť bola založená 16. apríla 2004 ako 100 % dcérska spoločnosť PGNiG, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA . Dňa 28. apríla 2005 boli všetky akcie spoločnosti prevedené na Štátnu pokladnicu Poľska a súčasný názov spoločnosti bol schválený 8. júna 2005.

Gaz-System vlastní a prevádzkuje všetky plynovody v Poľsku, okrem plynovodu Jamal – Európa, ktorý vlastní EuroPol Gaz SA.  Spoločnosť zodpovedná aj za výstavbu terminálu LNG vo Świnoujście a plynovodu Baltic Pipe medzi Poľskom a Dánskom